مقدمه

آنفولانزا یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در کودکان است. خردسالان به علت سیستم ضعیف دفاعی بدنی خود در برابر این مبارزه با ویروس این بیماری ناتوان هستند. در این مطلب با ما همراه باشید تا نگاهی بر آنفولانزا در کودکان و نکات درمانی مهمی در این خصوص بیاندازیم.

آنفولانزا چیست

آنفولانزا یک نوع بیماری ویروسی است که روی بدن پستانداران اثرات منفی دارد. از جمله این اثرات می‌توان به تب، سردرد، ضعف، بیحالی اشاره کرد. این بیماری کشنده نیست ولی در موارد حاد می‌تواند منجر به مرگ نیز بشود. آنفولانزا در کودکان بسیار خطرناک‌تر از بزرگسالان است و در صورت مشاهده باید سریعا برای درمان آن اقدام کرد. افرادی که دارای بیماری‌های تنفسی و ریوی هستند بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند.

برخی از افراد ممکن است این بیماری را با سرماخوردگی اشتباه بگیرند. واقعیت این است که این دو بیماری برخی علائم مشابه دارند ولی بسیار با هم متفاوت هستند. ساده‌ترین راه تشخیص این است که در سرماخوردگی که معمولا در فصول سرد رخ می‌دهد، تب شدید وجود ندارد ولی در آنفولانزا تب شدید دیده می‌‌شود.

علائم آنفولانزا در کودکان

این بیماری در کودکان با طیف وسیعی از علائم قابل شناسایی است. مهم‌ترین این علائم، تب شدید است و این تب ممکن است چند روز نیز طول بکشد. اسهال و استفراغ نیز ممکن است نشانه خوبی بر ظهور بیماری آنفولانزا باشد. بعضی از کودکان نیز پس از بیماری، دچار بی‌حالی و سرفه شدید می‌شوند. درد در ناحیه شکم نیز می‌تواند یکی دیگر از علائم ظهور این بیماری باشد.

برخی از کودکان ممکن است فقط یکی از این علائم را داشته باشند و برخی از آن‌ها به طور همزمان دچار چند مورد از علائم ذکر شده شوند. در صورت مشاهده چنین علائمی سریعا باید به نزدیک‌ترین پزشک مراجعه کرد.

درمان آنفولانزا در کودکان

از آن جایی که پیشگیری بهترین نوع درمان است، توصیه می‌شود که والدین در ابتدا نسبت به رعایت نکات بهداشتی مثل دور کردن فرزندان از اشخاص و محیط‌های غیربهداشتی و شستن دست‌ها دقت لازم را داشته باشند چرا که آنفولانزا می‌تواند از طریق هوا یا اجسام آلوده به دیگران منتقل شود. تزریق واکسن ضد آنفولانزا نیز می‌تواند در پیشگیری از این بیماری بسیار مفید باشد.

در صورتی که حتی با توجه به نکات ایمنی نیز کودک شما دچار آنفلانزا شد، وی را سریعا به مطب پزشک برسانید. پزشکان پس از تشخیص با توجه به شدت بیماری و سن کودک، از روش‌های مختلفی برای درمان استفاده می‌کنند و معمولا قرص‌های مسکن و شربت ضد سرفه برای درمان این بیماری تجویز می‌کنند. والدین نیز باید در خانه بستر مناسب برای درمان کودک را فراهم کنند. از جمله این موارد گرم نگه‌داشتن خانه و استفاده از مایعات و غذاهایی مثل سوپ در جریان درمان آنفولانزا در کودکان است.

سخن پایانی

آنفولانزا یکی از بیماری‌هایی است که کودکان حتی پس از واکسن‌های یکساله، گهگاه به آن دچار می‌شوند. پس از دیدن علائم این بیماری، کافی است کودک خود را برای درمان به کلینیک‌ درمانی ببرید تا این بیماری به راحتی درمان شود ولی توجه داشته باشید که کودکان زیر دو سال آسیب‌پذیری بیشتری در مواجهه با این بیماری دارند.

Post not found !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *