مقدمه

تجربه داشتن یک فرزند برای بانوان احتمالا از شیرین تجربیات زندگی آن‌ها است. تقریبا هیچ زنی در دنیا وجود ندارد که به مادر شدن علاقه نداشته باشد اما برخی از افراد به علت عدم شناخت از اثرات بارداری بر زنان تجربه بارداری را امری هولناک می‌دانند. واقعیت این است که پایان شیرین بارداری آن‌قدر ارزشمند هست که هر خانمی علاقمند به تجربه آن باشد.

اثرات بارداری بر زنان چیستند؟

اگر بخواهیم اثرات بارداری را تعریف کنیم باید بگوییم که به مجموعه تغییراتی که در بدن قبل و بعد از زایمان ایجاد می‌شود، اثرات بارداری می‌گویند. برخی از این تغییرات بدن در بانوان مثبت و برخی از آن‌ها منفی هستند.

اثرات قبل از بارداری

اثرات قبل از بارداری، همان تغییراتی در بدن هستند که از آن‌ها به عنوان علایم بارداری نیز نام برده می‌شود. این اثرات طیف بسیار وسیعی دارند و از تغییر در خلق و خو تا تغییر در عادات غذایی و قاعدگی را شامل می‌شوند. واقعیت این است که در مورد برخی از اثرات بارداری در زنان اغراق می‌شود و برخی از آن‌ها فقط تغییراتی ساده و بی‌خطر هستند.

از مهم‌ترین اثرات بارداری در بانوان در این مرحله می‌توان به سردرد، حالت تهوع و احساس خستگی اشاره کرد. در موارد نادری نیز ممکن است شخص دچار تنگی نفس بشود. وقتی که علائم بارداری مثل بالا آمدن شکم دیده شد، ماهیت این علائم به تدریج عوض می‌شوند. مثلا عادت ماهیانه متوقف می‌شود و شخص باردار دچار ترشحات واژنی می‌شود.

اثرات بارداری بر زنان بعد از زایمان

اثرات بارداری فقط به دوران قبل از زایمان برنمی‌گردد. اثرات بعد از بارداری و وضع عمل معمولا برخلاف علایم دوران بارداری، مثبت تلقی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین اثرات آن تغییرات مثبت خلق و خو در زنان است. بانوانی که مادر شده‌اند روحیه شاداب‌تری دارند و امید به زندگی در آن‌ها بیشتر است.

یکی دیگر از این اثرات، کم‌شدن دردهای دوران قاعدگی است. این دردها که در دوران پیش از بارداری حتی روی روحیه زنان نیز تاثیر منفی می‌گذارد، با شروع بارداری دردهای عضلانی کمتری در بانوان ایجاد می‌کنند. همچین شیردهی که پس از دوران بارداری آغاز می‌شود، باعث می‌شود که احتمال خطراتی چون سرطان سینه در زنان به شدت کاهش بیابد. شیردهی همچنین اثرات بسیار مثبتی بر مکانیسم بدن بانوان دارد.

سخن پایانی

بارداری بخش مهمی از زندگی بانوان است و نمی‌توان با آن همانند سایر مقاطع زندگی برخورد کرد. اثرات بارداری بر زنان آن قدر چشمگیر است که بعضی از زنان معتقد هستند که پس از پایان چرخه بارداری، دوران جدیدی از زندگی را آغاز کرده‌اند.

در این مطلب نگاهی به این اثرات انداختیم تا بتوانیم دید روشنی از این مسئله به شما بدهیم. بارداری آنقدر هم ترسناک نیست و پایان خوش آن حتما دردهای مقطعی آن را از یاد شما خواهد برد.

Post not found !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *