سرطان چیست؟

بدن هر فرد برای رشد و سالم ماندن اندام های خود، فعالیت هایی را انجام می دهد.
این فعالیت ها در مقیاس میکروسکوپی، تولید سلول می باشد که سلول های تازه در بدن ، جایگزین سلولهای پیر می شوند.
گاهی اوقات در انجام این فرایند اختلال ایجاد می شود یعنی سلول های تازه جایگزین سلول های پیر نمی شوند و این سلول ها در یک نقطه خاص از بدن انباشته می‌شوند که به صورت توده ای(غده) خود را نشان می دهند به این توده ها سرطان می گویند.

 

احتمال سرطان سینه در خانم ها - ابن سینا

 

انواع سرطان:


سرطان به دو دسته کلی تقسیم می شود خوش خیم و بدخیم.

سرطان خوش خیم: در صورت تشخیص دکتر سرطان سینه می توان بیماری را با یک عمل جراحی معالجه کرد.
سرطان بدخیم: در این نوع سرطان ها امکان خطر مرگ وجود دارد علت اصلی این امر، گسترده بودن رشد سلول های سرطانی می باشد.

بافت سینه زنان:


بافت سینه زنان از چربی و بافتهای نگهدارنده تشکیل شده است که در داخل آن ها، توده هایی وجود دارد که وظیفه تولید شیر را دارند و مجراهایی بین این توده ها و نوک سینه ارتباط برقرار می کنند، یعنی این مجاری شیر را به نوک سینه می رساند.

سرطان سینه در زن ها:

یکی از رایج ترین سرطان ها در زنان سرطان سینه می باشد .
زنان در مورد سرطان سینه نگرانی های به خصوصی دارند چون سینه زنان مربوط به زیبایی و زنانگی آنها می باشد و بیش از بیماری های دیگر برای زنان قابل توجه می باشد.
گرچه عوامل متفاوتی می توانند در مبتلا شدن یک شخص به این نوع بیماری نقش داشته باشد اما در کل یا عوامل ژنتیکی می باشد یا عوامل محیطی که مربوط به محیط کار و زندگی است و یا سبک زندگی فرد ، که چه تغذیه و تحرکی دارد و مسائلی از این قبیل.

نقش بافت های سینه زنان در سرطان سینه زنها چگونه می باشد؟

سرطان سینه زنان در یکی از بافت های سینه زنان ایجاد می شود.
ممکن است در بافت مجاری شیر ، این بیماری شکل بگیرد و اگر به سرعت گسترش یابد خطرناک و مرگ آور است یعنی جز سرطان بدخیم محسوب می شود.
البته ممکن است گسترش نیابد و از نوع سرطان های خوش خیم باشد که امکان بهبود نیز وجود دارد.
ممکن است بافت توده های تولید کننده شیر زنان ، دچار سرطان شود که اگر سلول های سرطانی سریع گسترش یابند خطرناک می باشد و جزء سرطان های بدخیم سینه زنان محسوب می شود.

آمار سرطان سینه در ایران:

در کشورهای مختلف با توجه به جغرافیای زندگی، ممکن است زنان در دوره سنی خاصی بیشتر دچار سرطان سینه شوند، در ایران زنان بیشتر بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی دچار سرطان سینه می شوند اما مثلاً در کشورهای غربی، رده سنی ۵۰ سال به بالا می باشد.

عوامل تاثیر گذار در سرطان سینه زنان:

اگر فردی دچار سرطان سینه شود در مراحل اولیه این بیماری علامت خاصی از خود بروز نمی دهد و همین باعث پیچیدگی بیماری می‌شود.

بهتر است بدانید عواملی می‌تواند در سرطان سینه زنان نقش داشته باشد مانند :

  • قد زنان.
    در زنان بلندتر از ۱۷۵ سانتی متر، بیشتر امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد و همچنین زنانی که قدشان از ۱۶۰ سانتی متر کوتاه تر می باشند کمتر در معرض ابتلا به این بیماری می باشند.
  • حتی در بعضی از کشورهای غربی طبق آمارها، زنانی که سفید پوست تر هستند نسبت به زنانی که دارای پوست تیره هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه می باشند.
  • عواملی همچون سن بالا ، سابقه فامیلی، نازایی می توانند در بروز سرطان سینه نقش داشته باشند.
  • مصرف غذاهایی که دارای چربی حیوانی بسیار باشد.
  • افرادی که برای اولین بار بعد از سی سالگی بچه دار می شوند.

در ادامه مطلب بعضی از موارد بالا را توضیح خواهیم داد.

 

چه زنانی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه می باشند:

۱_جنس بافت سینه یک زن:

سینه زنان از بافت های چربی و بافت های پیوندی تشکیل شده است هر چه بافت های پیوندی سینه زنان بیشتر از بافت های چربی باشد به اصطلاح می گویند که سینه دارای تراکم بیشتری می باشد و هرچه تراکم سینه یک زن بیشتر باشد احتمال اینکه آن زن نسبت به هم سن های خود، بیشتر در معرض سرطان سینه باشد بیشتر است.

۲_باردار شدن و دوره قاعدگی در زنان:

دوره قاعدگی در زنان می تواند هورمون های زنانه یا استروژن را افزایش دهد.
اگر دوره قاعدگی در سن های کم تقریباً زیر ۱۲ سالگی شروع شود یا دوره یائسگی در زنان در سن های بالا مثلا بیش از ۵۵ سالگی باشد این هورمون های زنانه بیشتر میشود که در نهایت خطر مبتلا شدن فرد به سرطان سینه را را افزایش می دهد.
زنانی که هرگز باردار نمی شوند نسبت به سایر زنان بیشتر در معرض ابتلا هستند.

۳_سابقه بیماری سرطان سینه در بستگان فرد:

 

یکی از عوامل سرطان سینه می تواند ژنتیکی باشد. اگر نزدیکان شما پدر، مادر، برادر و خواهر هر کدام مبتلا به این بیماری شدند، بهتر است شما هم این موضوع را جدی گرفته تا بتوانید از سرطان سینه در خود پیشگیری کنید.
در بعضی از موارد حتی بستگان درجه ۲ و ۳ هم ممکن است نشانه ای از این بیماری در شما باشد.

 

۴_پرتو درمانی:

 

اگر برای بهبود بیماری که در زمان نوجوانی داشته اید ، از پرتودرمانی استفاده کرده اید احتمال ابتلاء به سرطان سینه در شما وجود دارد.
طبق آمارها افرادی که در جوانی از پرتو درمانی استفاده کرده اند نسبت به افراد هم سن خود بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
احتمال خطر سرطان سینه از پرتودرمانی، بعد از سن ۴۰ سالگی نسبت به سن‌های پایین تر، کمتر می باشد.

۵_سبک زندگی:

 

هرچه تغذیه شما بهتر و دارای فعالیت ورزشی مناسب باشید کمتر در معرض بیماری سرطان سینه قرار می گیرید.
تغذیه شما هرچه از غذاهای تازه تر و متنوع تر و کم چرب تر باشد باعث می شود که احتمال ابتلا به سرطان سینه در شما کمتر شود.
البته مصرف بعضی از نوشیدنی ها در حقیقت مصرف نوشیدنی های الکل دار می تواند شما را بیشتر در معرض بیماری سرطان سینه قرار دهد.
شما می توانید با داشتن برنامه ورزشی مناسب حتی هفتگی و کاهش وزن خود به خصوص پس از زمان یائسگی، خود را از ابتلا به سرطان سینه در امان نگه دارید.

استفاده نکردن از بعضی از داروها به خصوص داروهای ضد بارداری هورمونی که می تواند فرد را بیشتر در معرض ابتلاء به سرطان سینه قرار دهد، توصیه می شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>