مقدمه

خیلی کم پیش می‌آید که زنان و مردان به سلامت جنسی خود به عنوان امری مهم و تاثیرگذار در زندگی مشترک نگاه کنند. اگر زوجین در رعایت اصول سلامت جنسی دچار مشکل باشند، معمولا به مشاور یا پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمی‌کنند و همین اشتباه کوچک منجر به سرد شدن رابطه و شکست آن می‌شود. در این مطلب ما به برخی از مهم‌ترین اصل‌هایی که رعایت آن‌ها باعث گرم‌شدن رابطه‌ همسران می‌شود، نگاهی می‌اندازیم.

تعریف سلامت جنسی

سلامت جنسی به مجموعه اعمالی گفته می‌شود که طرفین برای تجربه رابطه‌ای لذت‌بخش و بدون خطر باید آن را مهم بدانند. این اصول تعریف دقیق علمی ندارند چرا که تا حد زیادی به شخصیت طرفین بستگی دارند اما مسائلی هستند که برای هر انسانی فارغ از جنسیت، مهم است. متخصصان علوم جنسی زیادی در جهان اصولی را اولویت‌بندی کرده‌اند که در زیر آن‌ها را مرور خواهیم کرد.

اصول سلامت جنسی کدام هستند

همان‌طور که گفتیم سلامت جنسی به مسائل مختلفی مثل نژاد، ارزش‌های شخصی، باورهای مذهبی، فرهنگ و غیره نیاز دارد. سازمان بهداشت جهانی چند اصل را به عنوان اصول سلامت جنسی ارائه کرده است که در این مطلب به سه مورد از مهم‌ترین این اصول می‌پردازیم.

رضایت، مهم‎ترین بخش اصول سلامت جنسی

مهم‌ترین اصل سلامت جنسی این است که طرفین برای رابطه جنسی رضایت و تمایل داشته باشند. این مسئله تقریبا بین همه انسان‌ها یکسان است. در صورتی که پیش از شروع رابطه جنسی احساس رضایت وجود نداشته باشد، در حین رابطه و بعد از آن نیز دو طرف به هیچ عنوان از عمل خود راضی نیستند. چنین موقعیتی روی سایر رفتارهای همسران در موقعیت‌های دیگر نیز موثر است و فضای مثبت در خانواده به مرور از بین می‌رود.

عدم سواستفاده

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در مورد عدم رعایت اصول سلامت جنسی اتفاق بیافتند این است که یک یا هر دو طرف یک رابطه سعی در استفاده از مسائل جنسی برای بهره‌برداری از طرف مقابل داشته باشند. استفاده ابزاری از رابطه جنسی توسط افراد سواستفاده‌گر در یک رابطه، فقط آن‌ها را به اهداف کوتاه‌مدت می‌رساند و در بلندمدت منجر به پایان رابطه مثبت عاطفی و جنسی می‌شود، چرا که هیچ‌کس دوست ندارد مورد سواستفاده قرار بگیرد.

صداقت

صداقت شامل مولفه های زیادی می باشد. در یک رابطه جنسی موفق که منجر به سلامتی می‌شود، طرفین باید با صداقت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، با صداقت در مورد خواسته‌های خود صحبت کنند، با صداقت نکات ضعف و قوت خود را در یک رابطه با طرف مقابل به اشتراک بگذارند.

سخن پایانی

همانطور که سلامت بدن برای اشخاص مهم است، سلامت جنسی نیز باید مورد توجه تمامی اشخاص باشد. عدم رعایت اصول سلامت جنسی بدون شک منجر به تهدید سلامت جسمی و روحی می‌شود. رعایت این اصول که چندان هم دشوار نیستند، گرمای خاصی به فضای خانواده می‌بخشد و استحکام روابط و سلامت جسمی و روحی را به دنبال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *