مقدمه

تاثیر سلامت دندان بر بدن برای افراد زیادی هنوز مسئله واضحی نیست. تحقیقات نشان داده که سلامت دهان و دندان تاثیر بسیار عمیقی روی سلامت کلی بدن دارد. نگهداری از دندان نه تنها به شما لبخندی زیبا اعطا می‌کند، بلکه سطح سلامت در بافت‌های مختلف بدن شما را نیز بالا می‌برد. اگر از دندان‌های خود غافل هستید، پس خود را برای بیماری‌های بیشتری در آینده آماده کنید. با ما در این مطلب همراه باشید تا مرور جامعی بر این ارتباط در حوزه سلامت بیاندازیم.

تاثیر سلامت دندان بر بدن چیست؟

دهان ما روزانه با باکتری‌های زیادی تماس دارد. البته این مسئله طبیعی است و خطری به همراه ندارد. استفاده از مسواک با آب می‌تواند سطح باکتری دهان را کنترل کند. وقتی این اعمال مراقبت از دهان و دندان کم شود، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. در این حالت باکتری‌ها تکثیر می‌شوند و با ترکیب با قند موجود در مواد غذایی وارد شده به دهان، اسید تولید می‌کنند. این اسید منجر به کرم‌خوردگی و پوسیدگی دندان، مشکلات لثه می‌شود که اثرات منفی بر تمام مواد غذایی وارده بر بدن شما دارد و گهکاه منجر به بیماری نیز بشود. در بخش بعد به این بیماری‌ها اشاره می‌کنیم.

تاثیر سلامت دندان بر بدن و بیماری‌های شایع

یکی از بیماری‌هایی که به می‌توان در مورد تاثیرات سلامت دندان بر بدن به آن اشاره کرد، بیماری‌های قلبی است. وقتی شما از دندان خود مراقبت نکنید، دندان‌های شما جرم می‌گیرند و همین مسئله در درازمدت می‌تواند منجر به سکته قلبی شود. جرم دندان می‌تواند رگ‌های شما را مسدود کند و این مسئله توسط تحقیقات علمی تایید شده است.

یکی دیگر از بیماری‌هایی که در صورت عدم توجه به سلامت دندان به سراغ شما خواهد آمد ورم لثه است که موجب خون‌ریزی می‌شود. این خون‌ها که حاوی باکتری است باعث می‌شود که بخش‌های دیگر بدن شما نیز به باکتری آلوده شود و موجب آسیب زدن به پوشش داخلی قلب شود.

افراد دیگری که شدیدا از غفلت تاثیرات سلامت دندان بر بدن ضرر خواهند کرد، افراد مستعد دیابت هستند. فرضا اگر کسی مستعد یا دچار بیماری لثه باشد، التهاب لثه‌ها موجب می‌شود که بدن نتواند انسولین را به خوبی جذب کند.

ذات‌الریه نیز یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند متاثر از عدم بهداشت دهان و دندان باشد. باکتری‌های موجود در دهان باعث می‌شوند هوایی که از دهان شما به داخل بدن منتقل می‌شود، آلوده شود و به ریه‌های شما آسیب برساند.

سخن پایانی

دندان به عنوان عضو مهمی از بدن که در معرض برخورد با هوا و غذای مصرفی شما است، بدون شک تاثیر بسزایی در زندگی شما دارد. اگر این مطلب را خوانده باشید و با تاثیر سلامت دندان بر بدن آشنا شده باشید، بدون شک از امروز به بعد بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود توجه خواهید کرد چرا که بیماری‌های زیادی در کمین سلامت بدن شما هستند.

Post not found !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *