زمانی که قسمت بیرونی و یا درونی زانوی فرد دچار آسیب می شود , زانو درد رخ می دهد . این درد می تواند ناشی از اتفاقاتی باشد که درطول روز برای شخص ایجاد می شود. برای مراجعه کردن به پزشک شما باید در صورت داشتن سابقه پزشکی , مدارک خود را به پزشک مربوطه ارائه دهید . ممکن است پزشک معالج برای بهبود درد زانوی شما , شما را به ام آر آی و یا رادیو گرافی بفرستد، چرا که بتواند علت را ریشه یابی کند و جواب قطعی تری نیز به شما بدهد تا بتواند روند بهبود را سریع تر پیش ببرد .

 

دلیل زانو دردهای ناگهانی - ابن سینا

زانو درد ممکن است انواع متفاوتی داشته باشد :

از مهمترین و اصلی ترین عامل درد زانو می توان به ضربه خوردن آن اشاره کرد . البته باید بگوییم عوامل دیگری نیز موجب زانو درد می شود که به آن ها اشاره خواهیم کرد . آرتروز زانو (فرسوده شدن غضروف ها) و پرانتزی بودن زانو (می تواند ارثی باشد اما دلایل دیگری نیز دارد) می تواند از عواملی باشد که موجب زانو درد و یا بیشتر شدن درد زانو می شوند. ناشی از اتفاقاتی دیگر باشد .

نشانه های درد در زانو :

درد در ناحیه زانو می تواند بسته به مشکلی که برای فرد پیش آمده سطحی و یا همراه با درد بسیار شدید باشد  .

مشخصات زانو درد :

فرد به سختی می تواند زانوی خود را خم و یا راست کند و دچار درد در این ناحیه می شود.

احساس گرم تر بودن پوست ناحیه زانو , نسب به پوست بدن .

ممکن است هنگام تکان دادن زانو , صداهایی را از قسمت زانو بشنود .

متورم شدن , قرمز شدن در ناحیه آسیب دیده .

فرد نمی تواند هنگام ایستادن و یا راه رفتن تعادل خود را حفظ کند .

در هنگام راه رفتن به علت درد زانو شخص نا متعادل راه می رود .

ناتوانی در سرپا ایستادن .

فرد در ناحیه آسیب دیده احساس لمس بودن می کند .

ممکن است پس از آسیب دیدن زانو , آن قسمت دچار حالتی غیر عادی شود .

از روش های زیر می توانید دریابید که زانوی شما دچار درد شده است

زمانی که در ناحیه زانو احساس درد می کنید و برای بهبود این درد به پزشک متخصص مراجعه می کنید ,

پزشک برای پیدا کردن دلیل زانو درد شما , بنا به تخصص خود و شرایط بوجود آمده برای شما یکی از راه های زیر را پیشنهاد می دهد :

رادیوگرافی :

از روش های تصویربرداری با استفاده از اشعه ی ایکس است که باعث می شود اعضای داخل بدن فرد دیده شوند.

سی تی اسکن (توموگرافی) :

سی تی اسکن نیز همانند رادیو گرافی یکی از راه های تصویربرداری می باشد که می تواند اعضای درون بدن انسان را نمایش دهد. البته برای نشان دادن اینکه اگر اختلالی در استخوان ها و مفاصل بوجود آمده باشد نیز بسیار کمک می کند.

سونوگرافی (اکوگرافی) :

از سونوگرافی برای نشان دادن بافت های ریزتر اعضای داخلی بدن انسان مانند مفصل ها , عضلات بدن , تاندون ها و .. استفاده می شود . البته باید بگوییم که این روش برای نشان دادن جنین در رحم , هنگام حاملگی نیز کاربردی می باشد .

 ام آر آی (MRI) :

لازم به ذکر است که بگوییم در روش های رادیوگرافی و سی تی اسکن که در بالا به آن ها اشاره کردیم از اشعه استفاده می شود. این اشعه ممکن است برای سلول های بدن اختلال ایجاد کند و باعث مشکل شود , اما در روش ام آر آی از اشعه استفاده نمی شود.

قسمت های مفاصل , تاندون ها , غضروف , رباط ها و حتی اعضای ریزتر داخل بدن با استفاده از ام آر آی قابل مشاهده می باشد .

انجام آزمایش مایع مفصل :

از این روش برای فهمیدن التهاب های مفصلی , درد و یا ورم در مفصل استفاده می شود.

با چه روشی می توانیم زانو درد را بهبود ببخشیم :

ابتدا باید پزشک ارتوپد بداند که شدت درد فرد در قسمت زانو چقدر می باشد و با توجه به قدرت جسمانی فرد و بررسی شرایط فرد , تشخیص دهد که برای بهبود درد زانوی فرد از چه روشی استفاده کند. اغلب اگر زانو درد حاد نباشد , بیمار را به فیزیوتراپ ارجاع می دهد.

فیزیوتراپ با توجه به توصیه پزشک ارتوپد و تجربه خود , حرکات ورزشی لازم را توصیه می کند. در صورت نیاز از دستگاه های مخصوص برای بهبود زانوی فرد استفاده خواهد شد .

جلوگیری کردن از زانو درد :

اگر شما مراقب سلامت و وزن خود باشید، می توانید تا حد زیادی فشار هایی که ممکن است روی مفصل زانوی شما وارد شود را کنترل کنید . برای کنترل وزن و چاقی مفرط توصیه می شود تغذیه مناسب داشته باشید و یا هر روز ورزش کنید.

روش های صحیح بلند کردن اجسام :

برای آنکه فشار کمتری به تمام قسمت های بدن وارد شود , بهتر است هنگام بلند کردن اجسام , در صورت امکان بدن خود را با کمی ورزش کردن گرم کنید و یا اگر این امکان وجود ندارد توجه کنید که اجسام را به صورت صحیح از زمین بلند کنید. برای برداشتن یک جسم از روی کف زمین , خم نشوید (زاویه بین پا و بالا تنه , 90 درجه). اگر می خواهید به اندام های شما فشار زیادی وارد نشود بهتر است روی زانو های خود بنشینید و جسم را از روی زمین بردارید تا کمترین فشار به زانو و کمر و اندام های دیگر وارد شود .

درد در ناحیه کنار زانو در جوانان به چه علت می باشد ؟

اغلب زانو درد ها در جوانی به علت نرم شدن غضروف ( کندرومالاسی کشکک ) است که این یک درد مزمن می باشد. علت اصلی این امر با توجه به نظر دکترهای ارتوپد خانم این است که استخوان ران فرد , باعث می شود قسمت هایی از غضروف کشکک دچار ساییدگی شده و منجر به درد در ناحیه زانو شود.

البته زمانی این مشکل بوجود می آید که ران پا ضعیف شده باشد و به کشکک فشار وارد کند , این علت در جوانان بیشتر دیده می شود چرا که ورزش هایی با تحرک بالا را انجام میدهند.

البته این عارضه ممکن است برای تمامی افراد در هر سنی نیز رخ دهد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>