مقدمه

در دنیایی که تحرک به دلیل وجود وسایل و ماشین‌های حرکتی کم‌شده است، چاقی و اضافه‌وزن یکی از بزرگترین و رایج‌ترین مشکلات مربوط به سلامت است. افراد زیادی برنامه‌های سخت رژیمی و ورزشی را اجرا می‌کنند تا چربی‌های خود را بسوزانند ولی پس از دوره‌ای کوتاه به علت استفاده از یک عادت غذایی بد، دوباره دچار چاقی و اضافه وزن خواهند شد. این افراد هنوز به نقش عادت غذایی در تناسب اندام پی نبرده‌اند.

بسیاری از رژیم‌های غذایی نمی‌توانند انرژی موردنیاز بدن را تامین کنند و موجب ایجاد خستگی، پایین آمدن کاریی و به خطر افتادن سلامت می‌شود. راه درست تناسب اندام، استفاده از عادت غذایی درست است. اگر عادت غذایی یک شخص مناسب با اصول تناسب اندام و سلامت باشد، هرگز نیازمند تحمل زحمت و هزینه برای رسیدن به سلامت و وزن ایده‌آل نخواهد بود. در این مطلب با ما همراه باشید تا مروری بر اهمیت عادت غذایی بیندازیم تا بتوانیم راه رسیدن به تناسب اندام خود را هموار کنیم.

عادت غذایی چیست

عادت غذایی مثل بسیاری از مفاهیم دیگر حوزه سلامت، تعاریف متفاوتی دارد. یکی از تعاریف مرسوم این است که عادت غذایی به مجموعه عادت‌ها و علایق یک فرد در مورد روش استفاده از تعداد خاصی از مواد غذایی و نوع آن‌ها گفته می‌شود. بدن مانند هر سیستمی نیازمند سوخت خاصی برای حرکت است و اگر این سوخت به شکل درست و به میزان درست و در لحظه درست به بدن وارد نشود، خطرات جدی برای سلامت شخص به دنبال دارد. در ادامه به بررسی دقیق‌تر اهمیت عادت غذایی در تناسب اندام خواهیم پرداخت.

تفاوت عادت غذایی با رژیم

 افراد بسیاری هستند که تصور می‌کنند عادت غذایی همان رژیم لاغری است ولی چنین تصوری جای بحث دارد. اگر چه رژیم لاغری می‌تواند نوعی عادت غذایی باشد ولی به صورت کلی افرادی که از رژیم برای لاغری استفاده نمی‌کنند نیز از عادت غذایی خاصی برخوردار هستند و عادت غذایی در تناسب اندام آن‌ها نقش بسزایی دارد.

یکی دیگر از مواردی که تفاوت عادت غذایی با یک رژیم غذایی را نشان می‌دهد این است که در رژیم غذایی تنها به طیف خاصی از مواد غذایی اشاره می‌شود ولی در عادت غذایی، به مسائلی مثل نحوه جویدن یا ساعت مصرف غذا نیز اشاره می‌شود.

نکاتی در مورد نقش عادت غذایی در تناسب اندام

نکات زیادی وجود دارد که متخصصان سلامت و تغذیه در مورد عادت غذایی ذکر کرده‌اند و استفاده از آن‌ها موجب تناسب اندام می‌شود. در زیر به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

سبزیجات را در سبد غذایی خود جای دهید

چیزی که باعث مصرف غذای زیاد و چاقی می‌شود، پرخوری است و برای حل این مشکل باید اشتهای خود را کم کنید. سبزیجات حاوی موادی مانند فیبر هستند که باعث کاهش اشتها می‌شوند. برخی از سبزیجات نیز سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند. گفته می‌شود مصرف این مواد به صورت مداوم باعث می‌شود این عادت غذایی در تناسب اندام شما تاثیر زیادی داشته باشد و افزایش وزن شما را به میزان نصف کاهش بدهد. البته همان طور که حذف سبزیجات از سبد غذایی باعث افزایش اشتها، وزن و به خطر افتادن سلامت می‌شود، مصرف زیاد سبزیجات و کنار گذاشتن تمامی مواد غذایی به خاطر سبزیجات به سلامت بدن شما در دراز مدت آسیب می‌زند. نعناع، اسفناج، فلفل و هویج از جمله مواردی هستند که می‌توانید در سبد غذایی خود جای دهید.

عادت غذایی در تناسب اندامصبحانه را نادیده نگیرید

افراد زیادی هستند که کار را بهانه‌ای برای نخوردن صبحانه می‌کنند. حتی اگر اشتهای خوردن صبحانه در شما وجود ندارد، حتما این وعده غذایی را در برنامه خود قرار بدهید. اولین تاثیری که صبحانه روی نقش عادت غذایی در تناسب اندام می‌گذارد این است که از پرخوری در وعده نهار جلوگیری می‌کند. این وعده غذایی متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند و باعث می‌شود که بافت‌های بدن از حالت استراحت خارج شوند و سوخت و ساز خود را آغاز کنند که این مسئله به روند چربی‌سوزی کمک زیادی می‌کند.

آب زیاد بخورید

مصرف آب زیاد باعث می‌شود که انتقال مواد غذایی که به انرژی تبدیل خواهند شد، در بدن به سرعت انجام شود. در صورتی که آب مصرفی شما در روز کم باشد، عملکرد ماهیچه‌ها سخت‌تر می‌شود و به صورت کلی باعث خواهد شد که سریع احساس خستگی و بی‌حالی کنید و این مسئله را ناشی از خوردن غذای کم بدانید. واکنش اشتباه بعدی هم احتمالا تصور افزایش اشتها و پرخوری است. آب از مهم‌ترین دلایلی است که تاثیری غیرمستقیم روی نقش عادت غذایی در تناسب اندام دارد ولی نقش آن کم نیست.

مصرف فست‌فود را کاهش دهید

  تقریبا همه افراد می‌دانند که فست‌فود‌ها دارای مقدار زیادی از چربی ترانس و اشباع‌شده هستند. افزایش چربی بدن فقط یکی از مواردی است که می‌توان به عنوان مضرات این نوع غذا از آن‌ها نام برد. افزایش قند، سدیم، کربن‌هیدرات و چندین و چند ماده دیگر که برای سلامتی مضر هستند از دیگر اثرات این مواد غذایی است.

 بسیاری از متخصصان تغذیه اعلام می‌کنند که بهتر است استفاده زیاد از مواد سرخ‌کردنی را به طور کامل کنار بگذارید و روی به استفاده از غذاهای آبپز بیاورید چرا که این عادت غذایی در تناسب اندام نقش بسیار مفیدی دارد.

سخن پایانی

عادت غذایی مهم‌ترین عامل افزایش یا کاهش وزن است و در صورتی که به شکل جدی به آن نگاه نکنید، سلامت خود را به خطر انداخته‌اید و گرفتن رژیم‌های سخت غذایی و یا ورزش فراوان و عمل‌های جراحی تاثیر بلندمدتی در وزن شما نخواهد داشت.

در این مطلب نگاهی به نقش و اهمیت عادات غذایی برای تناسب اندام انداختیم و برخی از نکات مهم را مرور کردیم. مجموعه نکاتی که در مورد انتخاب یک عادت غذایی مناسب وجود دارد بسیار زیاد هستند و رعایت هر کدام از آن‌ها یک قدم بزرگ برای تناسب اندام است. تناسب اندام نه تنها به سلامت بدن شما و جلوگیری از بیماری‌هایی مانند سکته قلبی، تنگی نفس و غیره جلوگیری می‌کند، بلکه تاثیر مثبتی در ظاهر شما و افزایش اعتماد به نفس در شما خواهد داشت و این مزایا فقط با انتخاب یک عادت غذایی مناسب امکان‌پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *