تعریف مفصل یا بند گاه :

مفصل قسمتی از اجزاء تشکیل دهنده حرکتی بدن انسان می باشد و بخشی است که باعث می شود استخوان ها در کنار هم قرار بگیرند و به راحتی حرکت کنند.

 برای دسته بندی مفصل ها به صورت کلی می توانیم بگوییم که مفاصل به 2 دسته تقسیم می شوند. البته تعداد مفصل های بدن بسیار زیاد می باشد :

 

علت دردهای مفصلی در صبح - ابن سینا

1 . مفاصل با حرکت زیاد:

در برخی مفاصل مثل مفصل زانو , مچ دست و پا, آرنج و مفصل گردن بسیار بیشتر از بقیه می باشد.

2 . مفاصل با حرکت کم:

این نوع مفصل ها با مفصل بالا متفاوت می باشند , به طور مثال مفصل های بین مهره ها بسیار حرکت کمتری نسبت به مفصل زانو و یا مچ دست دارند .

همه ی ما در هنگام صبح (بیدار شدن از خواب) درد در ناحیه مفاصل را تجربه کرده ایم .

اما علت این امر چیست ؟ در ادامه مطلب به این موضوع اشاره خواهیم کرد .

درد در ناحیه مفاصل یکی از رایج ترین درد هایی است که امروزه اغلب افراد به آن دچار می شوند. این درد می تواند ناشی از بد خوابیدن باشد . اما علت های دیگری نیز دارد که در مورد این مطلب , در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد .

علت درد های مفصلی در صبح می تواند به خاطر وزن زیاد ( وزن زیاد موجب می شود فشار زیادی بر روی رباط ها , تاندون ها , ماهیچه ها و مفاصل فرد وارد شود. ) , رژیم غذایی نامناسب , کم شدن خواب فرد به صورت منظم، قرار گرفتن در محلی که هوای آن سرد و رطوبت زیادی دارد و نداشتن فعالیت در طول روز باشد .

از اصلی ترین علت های درد در ناحیه مفصلی نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 ملتهب شدن مفصل : آرتریت که به خاطر بیماری خود ایمنی , یعنی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بدن فرد حمله می کند. و یا روماتیسم به خاطر ایجاد شدن عفونت , رخ می دهد.

بورسیت : کیسه های کوچک مابین تاندون ها , ماهیچه ها و استخوان های اطراف مفصل ها که از مایعی پر هستند. این کیسه ها موجب ملتهب شدن اطراف مفصل می شوند.

تاندنیت : قسمتی از اجزاء تشکیل دهنده بدن فرد است که استخوان ها را به عضلات وصل می کند. این عارضه ممکن است در هر سنی ایجاد شود . اما برای افرادی که سن آن ها بیشتر می باشد و نیز ورزش می کنند رایج تر می باشد .

کشیده شدن رباط : کشیده شدن رباط و یا رگ به رگ شدن آن می تواند ناشی از پیچ خوردگی رباط باشد . که این امر باعث ایجاد درد در ناحیه مفصل می شود .

اگر شما با انجام نکاتی که در ادامه برایتان ذکر شده است, به هر علت دچار درد مفصل شدید, می توانید با مراجعه به دکتر ارتوپد خانم , مشکل خود را بهبود ببخشید.

برای کمتر شدن درد مفاصل در هنگام صبح , روش های زیر را مطالعه کرده و انجام دهید :

می توانید برای کاهش درد مفاصل در طول روز کمی ورزش کنید تا پس از گذشت مدتی بدن شما نرم تر شود و صبح ها کمتر دچار درد شود. شما می توانید این درد ها را با انجام ورزش های سبک از بین ببرید.با انجام پیاده روی , هر چند کم , این درد کاهش پیدا خواهد کرد.

مطمئن شوید که هنگام خوابیدن بدن شما در حالت مناسبی قرار گرفته باشد و در هنگام خواب آرامش کافی داشته باشید. داشتن اضطراب باعث پایین آمدن سوخت و ساز بدن می شود .

اگر محیطی که برای خواب انتخاب کرده اید دارای رطوبت می باشد و یا سرد است با قرار دادن یک وسیله گرمایشی سعی کنید محیط را به هوای مطلوب برسانید .

زمانی که در جای خود نشسته اید با انجام حرکات کششی در بدن خود باعث ایجاد گردش خون شوید. این حرکات می تواند شامل حرکت دادن بدن به اطراف باشد. چند مرتبه آن را انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما این است که هنگام صبح , از آب گرم برای دوش گرفتن استفاده کنید . چرا که آب گرم موجب می شود بدن شما دچار تعریق شود و گردش خون در بدن شما زیاد شود .

برای آشامیدن آب بهتر است از آب معدنی و یا آب تصفیه شده استفاده کنید. چرا که آب های شهری سالم نیستند و در دراز مدت با اثر گذاشتن روی سیستم بدن موجب درد می شود.

توصیه می شود که برای ایجاد تعادل در بدن از حرکت های تعادلی بهره ببرید . می توانید برای انجام این کار از یک صندلی کمک بگیرید به این صورت که دست خود را به صورت اهرم قرار دهید و حرکت بشین و پاشو را چندین بار تکرار کنید .

سعی کنید غذاهای سالم تری مصرف کنید و مصرف مواد غذایی که دارای کربوهیدرات زیادی هستند را کمتر کنید . مواد غذایی و یا مواد خوراکی که دارای رنگ های طبیعی نیستند ,  موادی که دارای طعم دهنده های غیر طبیعی هستند و مصرف شیرین کننده ها را از برنامه غذایی خود کنار بگذارید و یا مصرف آن ها را کاهش دهید.

در هنگام خواب سعی کنید استرس خود را کم کنید تا خواب راحت تری را تجربه کنید. با این کار مشکلات عضلانی که منجر به درد می شود را کاهش خواهید داد.

یکی از موثر ترین روش های کاهش درد مفاصل در هنگام صبح ورزش کردن می باشد :

شما با انجام کار های کوچک که باعث می شود بدنتان تحرک داشته باشد , و پیاده روی در روز و یا انجام ورزش سبک می توانید درد مفاصل خود را کم کنید .

برای فصول سرد حتما لباس مناسب و گرم بپوشید. سرما موجب می شود مفاصل شما دچار آسیب دیدگی شده و در دراز مدت در مفصل های خود احساس درد کنید.

پزشکان علت اصلی درد های بوجود آمده در مفاصل را رماتیسم می دانند. که افراد با مراجعه به موقع به پزشکان می توانند با مصرف دارو تحت نظر پزشک معالج این درد ها را کاهش دهند. البته بهتر است بدانید منشا اصلی رماتیسم از ژنتیک می باشد .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>