اغلب افراد بر این باورند که جوانان دچار کمر درد نمی شوند و این عارضه مختص به کسانی است که دارای سن بالاتری هستند اما این باور طبق تحقیقات به عمل آمده نادرست می باشد.

بیشتر افراد در طول زندگی , چه در جوانی و چه در سن بالا دچار کمر درد می شوند .

کمر درد می تواند علت های بسیار زیادی داشته باشد , یکی از این موارد نشستن زیاد می باشد اگرچه با رعایت کردن اصول نشستن نیز می توانید این درد را کاهش دهید .

 

علت کمردرد ها در دوران جوانی - ابن سینا

علت های دیگری که موجب کمر درد می شوند را برایتان توضیح خواهیم داد :

کمر درد یک فرد ممکن است با توجه به منشا ایجاد درد و شدت درد , حاد و یا مزمن باشد و یا حتی یک درد جزئی باشد . این درد می تواند در قسمتی از کمر و یا در کل کمر باشد. حتی احتمال  این وجود دارد که منشا گرفتگی عضلات شما از کمر درد شما باشد .

درد کمر ممکن است به قسمت های دیگر بدن نیز سرایت کند که یکی از این قسمت ها پا می باشد به صورتی که در ناحیه پای خود احساس درد , مور مور شدن دارید و یا حس می کنید که پای شما لمس شده است .

علل های کمر درد می تواند ارثی باشد به طوری که هنگام متولد شدن , ستون فقرات نوزاد دچار اختلال می باشد.

 آرتروز کمر از عوامل مهمی است که موجب درد می شود.

ممکن است کمر درد به خاطر کشیده شدن رباط ها و یا ماهیچه ها رخ دهد.

بالا رفتن سن نیز در بوجود آمدن کمر درد تاثیر گذار می باشد.

متورم شدن مفصل ها

دیسک کمر نیز موجب درد می شود.

حتی ایستادن زیاد نیز می تواند منجر به کمر درد شود .

برای جلوگیری از کمر درد در دوران جوانی راهکار های زیر را به شما پشنهاد می کنیم :

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری و پیشگیری از کمر درد ورزش است. ورزش سبک و به طور مداوم موجب می شود که اندام  شما قوی تر و بهتر شود . سعی کنید ورزش هایی را انجام دهید که به کمر شما فشار وارد نشود مانند شنا , پیاده روی و …

با ورزش کردن می توانید بدن خود را قوی تر کنید و اندامی انعطاف پذیر تر داشته باشید . بعضی از حرکات ورزشی , برای قوی کردن قسمتی یا عضله ی خاصی از بدن می باشد . شما می توانید از پزشک و یا حتی مربی ورزشی حرفه ای خود مشورت بگیرید تا حرکاتی را که مربوط به ناحیه کمر می شود را انجام دهید . شما با انجام این روش ها می توانید از کمر درد جلوگیری کنید .

داشتن اندام مناسب می تواند برای پیشگیری از کمر درد موثر باشد . اگر شما دارای اضافه وزن باشید , ممکن است به کمر شما فشار وارد شود و منجر به کمر درد گردد . اگر از چاقی مفرط رنج می برید می توانید با انجام ورزش به اندامی ایده آل برسید تا از کمر درد تا حدی پیشگیری کنید.

برای خانم ها, استفاده از کفش های پاشنه بلند می تواند عاملی برای کمر درد باشد پس سعی کنید استفاده از کفش های پاشنه بلند را به حداقل برسانید و از کفش های طبی و پاشنه کوتاه استفاده کنید .

یکی از علل هایی که منجر به کمر درد می شود , بلند کردن اجسام سنگین از زمین می باشد.

جسم هایی که برای شما بسیار سنگین است را بلند نکنید چرا که به کمر شما آسیب جدی وارد می کند.

برای بلند کردم اجسام سبک تر نیز بهتر است روی پای بشینید و جسم را بردارید به هیچ عنوان از کمر به صورت 90 درجه خم نشوید , زیرا فشار زیادی به کمر وارد می شود .

همانطور که در بالا اشاره کردیم , نشستم مداوم و یا ایستادن نیز به کمر فشار زیادی وارد می کند . بنابراین اگر شما نشسته اید , پس از گذشت مدتی از جای خود بلند شوید. هنگام نشستن نیز سعی کنید صاف بنشینید.

اگر مدت زیادی است که ایستاده اید, شانه های خود را صاف کنید و کمی بشینید.

طبق تحقیقات به عمل آمده , افرادی که از دخانیات مانند سیگار استفاده می کنند , بیشتر از افرادی که سیگار نمی کشند, در معرض کمر درد قرار می گیرند .

  مورد دیگری که باید رعایت کنید , داشتن جای خواب مناسب است . اگر از تخت استفاده میکنید, اطمینان حاصل کنید که تشک مناسبی را انتخاب کرده اید, تشک باید طوری باشد که ستون فقرات شما روی آن صاف نگه داشته شود و بتواند وزن شانه ها و باسن شما را متحمل شود.

یکی از علت های تاثیر گذار در کمر درد , رانندگی به صورت بی وقفه می باشد. توصیه می شود که قبل از شروع به رانندگی آینه های ماشین را طوری تنظیم کنید که در حین رانندگی برای نگاه کردن به آینه ها , خم نشوید و به صورت ثابت نشسته باشید و فقط نیاز باشد که سر خود را برای دیدن آینه ها بچرخانید .

صندلی ماشین و تکیه گاه آن را به صورتی تنظیم نمایید که تا به پدال ها دسترسی راحتی داشته باشید و تکیه گاه را به طوری تنظیم کنید که فشار کمتری به ستون فقرات و کمر شما وارد شود .

بهبود کمر درد

برای بهبود کمر درد توصیه ما به شما این است که استحراحت به اندازه کافی داشته باشید. بیشتر کمر درد ها با استراحت مناسب و کافی بهبود می یابند . اما توجه داشته باشید که اگر بیش از اندازه نیز در رختخواب باشید می تواند مشکلات بدتری مانند زخم بستر برایتان رخ دهد .

اگر کمر درد مزمن ندارید می توانید با رعایت اصول صحیح حرکتی کار های روزمره ی خود را انجام دهید ولی در صورت کمر درد مزمن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه ما به شما این است که اگر کمر درد شما بیش از چند هفته برطرف نشد و شما درد زیادی را تحمل می کنید برای بهبود این درد به پزشکان ارتوپد خانم مراجعه کنید تا با توجه به تجربه پزشکی خود مشکل شما را برطرف کنند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>