پولیپ بینی : غده هایی که داخل بینی به صورت اشک های آویزان می باشد را پولیپ بینی می گویند. البته بهتر است بدانید که این غده ها سرطانی نیستند و قابل درمان می باشند.

پولیپ ها اغلب به علت های زیر ممکن است در فرد رخ دهد :

  • حساس بودن به یک سری دارو های خاص
  • داشتن آسم و آلرژی که منجر به نفس تنگی می شود.
  • عفونت به صورت مداوم
  • ایجاد اختلال در ایمنی بدن
  • التهاب مزمن
  • پولیپ بینی می تواند ارثی نیز باشد.

 

عوارض بعد از عمل پولیپ بینی - ابن سینا

تفاوت پولیپ ها با یکدیگر :

پولیپ ها می توانند با یکدیگر متفاوت باشند به صورتی که برخی پولیپ ها ممکن است بسیار کوچک باشند و نشانه های خاصی نداشته باشند، اما برخی دیگر احتمال دارد روی تنفس فرد تاثیر گذار باشد و راه تنفسی را مسدود کند .

برای افراد ممکن است در هر رده ی سنی پولیپ بینی اتفاق بیوفتد. البته طبق تحقیقات به عمل آمده بیشتر در میانسالان اتفاق می افتد ولی در کل پولیپ بینی از جمله بیماری هایی است که قابل درمان می باشد .

پولیپ بینی اگر با دارو درمان نشود نیاز به عمل جراحی می باشد .

نشانه های پولیپ بینی چیست ؟

کسانی که دارای پولیپ بینی می باشند، می توانند دارای سینوزیت نیز باشند. اما افرادی که دچار سینوزیت هستند مستلزم پولیپ بینی نیستند . از نشانه های افرادی که هم دارای سینوزیت هستند و هم پولیپ بینی دارند می توان به گرفته شدن مداوم بینی , کم شدن حس چشایی , کم شدن حس بویایی( ممکن است کاملا این حس از بین برود ) , آبریزش بینی , خرپف کردن , احساس درد در دندان های بالایی و احساس درد در ناحیه سر و صورت اشاره کرد .

تبعات پولیپ بینی :

آپنه ( خفگی در خواب ) : موجب می شود تنفس فرد هنگام خواب کم شود .

عفونت سینوزیت : همانطور که در بالا اشاره کردیم افرادی که دارای پولیپ بینی هستند بیشتر در معرض مبتلا شدن به سینوزیت قرار دارند .

آسم ( تنگی نفس ) : ریسینوزیت ( ملتهب شدن بینی و سینوس ها ) شدید باعث می شود که آسم عود کند .

راه کارهایی که موجب می شود شما بتوانید مانع از ایجاد پولیپ بینی شوید :

توصیه ما به شما این است که حدالامکان از مواد غذایی که ممکن است با تنفس آن , حساسیت سینوس ها و بینی برای شما ایجاد شود دوری کنید تا از ملتهب شدن بینی در امان بمانید . اگر بینی شما حساس است یا نسبت به برخی از مواد واکنش نشان می دهد , پیشنهاد می شود از دود مواد شیمیایی و دخانیات و گرد و خاک دور بمانید .

شما با رعایت بهداشت فردی نیز می توانید خطر ابتلا به پولیپ بینی را کاهش دهید بطوری که دست های خود را به صورت معمول بشورید چرا که ممکن  است دستان شما آلوده باشد و از طریق تماس با بینی دچار عفونت و یا ملتهب شدن راه تنفسی و سینوس هایتان شوید.

اگر شما در جایی زندگی می کنید که هوای آن خشک است توصیه می گردد که از طریق دستگاه بخور و یا روش های دیگر خانگی , هوای داخل خانه را مرطوب نگه دارید و اگر این ترفند درست اجرا شود نقش بسیار بسزایی در جلوگیری از التهاب بینی خواهد داشت .

 می توانید با تهیه سرم های مخصوص از داروخانه و یا روش های خانگی ( آب نمک ) داخل بینی خود را شستشو دهید .

چه زمانی بهتر است برای بهبود پولیپ بینی به دکتر پلیپ مراجعه کنید :

از آنجا که نشانه های پولیپ بینی و سینوزیت بسیار شبیه به سرما خوردگی می باشد پس توصیه ما به شما این است که, اگر پس از یک یا دو هفته بهبود نیافتید به دکتر پولیپ رجوع کنید.

ممکن است در این هنگام شما برای دیدن اطراف دچار خطا شوید.

دور چشم هایتان متورم شود.

به سختی بتوانید نفس بکشید .

دچار سردرد زیاد می شوید که می تواند همراه با تب باشد به طوری که احساس کنید تعادلتان بهم می خورد. ( به اصطلاح سنگینی سر )

روش های تشخیص پولیپ بینی می تواند متفاوت باشد یکی از این روش ها آندوسکوپی بینی است اما راه های دیگری نیز وجو دارد که برایتان در ادامه توضیح خواهیم داد :

جراحی کردن پولیپ بینی :

اگر که پولیپ بینی شما با استفاده از روش های دارویی از بین نرود پزشک شما با توجه به تجربه ی خود دست به عمل جراحی برای از بین بردن پولیپ بینی می زند.

برای جراحی پولیپ بینی به روش آندوسکوپی که معمولا عملی سرپایی است , جراح به این صورت عمل می کند که لوله ای باریک و کوچک را که به یک سر آن دوربین و یا ذره بین بسیار کوچکی قرار دارد , درون بینی فرد می فرستد و به کمک آن به قسمتی که حفره های سینوسی قرار داد دسترسی پیدا می کند و عمل جراحی لازم را برای بهبود این عارضه انجام می دهد.

 پس از عمل جراحی فرد باید از اسپری های مخصوص برای پیشگیری کردن از عفونت مجدد استفاده نماید.

از آنجایی که عمل جراحی سینوس به روش آندوسکوپی بسیار حساس می باشد , برای انجام این کار باید پزشک متبحر از تجربه ی خود استفاده کند تا عمل جراحی دقیقی انجام دهد و از آسیب های احتمالی  نیز پیشگیری گردد . ممکن است برخی آسیب ها غیر قابل جبران باشند پس از پزشک با تجربه برای انجام این عمل کمک بگیرید .

همانطور که در بالا به آندوسکوپی بینی اشاره کردیم , این روش بسیار مهم است.

روش های دیگری نیز برای تشخیص پولیپ بینی مانند تست آلرژی و روش های تصویری وجود دارد :

روش های تصویری : با استفاده از توموگرافی , پزشک پولیپ می تواند از محل عارضه و اندازه ی پولیپ مطلع شود این کار موجب می شود که پزشک بتواند از مشکل های دیگری که ممکن است رخ دهد پیشگیری کند .

تست آلرژی : پزشک متخصص با توجه نیاز تست شما , آزمایش های لازم را تجویز می کند.

برای بهبود پولیپ پزشک اغلب دارو تجویز می کند و در صورت بزرگ بودن پولیپ مجبور به عمل آن می شود.    

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>