در ابتدا باید توضیح دهیم که پولیپ بینی چیست. پولیپ بینی یک اختلال و زائده ای زرد رنگ درون بینی است. این زائده گاهی ناشی از آسم و آلرژی و گاهی هم به دلیل حساسیت دارویی و یا اختلال سیستم ایمنی بدن است. این زائده ها معمولاً در کنار سینوس داخل بینی رشد میکند می‌توانند مانع از تنفس برای شخص شوند. پولیپ ها می توانند کوچک و یا بزرگ باشند. پولیپ های کوچک نسبت به پولیپ های بزرگ دردسر کمتری برای شخص دارند.

 

نشانه های پولیپ بینی کودکان - ابن سینا

 

پولیپ ها قابل درمان هستند گاهی با درمان های دارویی برطرف شده و گاهی هم نیاز به جراحی است.  لازم به ذکر است که حتی پس از درمان هم پولیپ قابل بازگشت است.

اگر بیش از دو هفته دچار اختلال در تنفس خود هستید می‌توان احتمال داد که دچار پولیپ‌ بینی شده اید. البته در این شرایط احتمال سینوزیت مزمن هم وجود دارد.

 نشانه های پولیپ بینی چیست؟

بارزترین نشانه پولیپ بینی گرفتگی بینی و اختلال در نحوه تنفس از طریق بینی است. این حالت را تمام کسانی که دچار پلیپ بینی هستند تجربه می کنند و می توان گفت که این حالت علامت مشترک تمام بیماران دارای پولیپ بینی است. از علائم دیگر پولیپ بینی می توان به آبریزش بینی، اختلال در حس بویایی، درد در قسمت صورت و یا دندانها و خرناس کشیدن غیر معمولی در شب اشاره کرد.

علائم پولیپ بینی در کودکان

پولیپ بینی جزو بیماری هایی است که در بزرگسالان شایع است. اما در برخی موارد کودکان نیز دچار پولیپ بینی می شوند.

معمولاً کودکان نسبت به دردهایی که دارند آگاه نیستند و نمی دانند دردیکه دچار آن شده‌اند به چه علت است. کودکان تا جایی که بتوانند درد خود را پنهان می کنند و مشکل خود رانشان نمی دهند.

دلیل این امر می‌تواند بازیگوشی کودک باشد، گاهی هم کودکان از این می ترسند که با گفتن دردهایی که دارند کارشان به مصرف دارو های تلخ و یا دکتر بیفتد.

 در این شرایط این وظیفه والدین است که نسبت به تغییر رفتار کودکان حساس باشند و آن را زیر نظر بگیرند. زمانی که یک بیماری کودک شما را درگیر کند باعث تغییر در ظاهر و رفتار کودک شما خواهد شد. این نشانه ای است تا شما بدانید که کودکتان در شرایط معمولی نیست و احتمالاً دچار بیماری شده است.

اگر کودک شما به تازگی در خواب خرناس میکشد و یا صداهای دیگری از بینی و گلوی خود بروز می دهد، این نشانه یک تغییر در سیستم تنفسی کودک است. در این شرایط پولیپ بینی می تواند یکی از احتمالات باشد. برای اطمینان از این امر علائم دیگر پولیپ بینی را بشناسید و در کودک خود بررسی کنید.

علائمی که باید کنترل کنید موارد زیر است:

اختلال در تنفس از طریق بینی و آبریزش بینی

درد در صورت و غیره

چگونه از پولیپ بینی کودکان جلوگیری کنیم؟

یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که رطوبت محل زندگی کودک خود را تحت کنترل داشته باشید. اگر رطوبت کم است با استفاده از دستگاه‌های بخور که در بازار موجود است رطوبت هوا را افزایش دهید.

این درست است که کودکان نیاز به بازی و فعالیت های زیاد دارند اما از طرفی استراحت کودک نیز باید به اندازه و کافی باشد. برای کودک خود ساعت خواب تعیین کنید و به او آموزش دهید که باید از این ساعت خواب پیروی کند. شما با این کار استراحت کودکتان را کنترل خواهید کرد.

کودکان به دلیل بازی‌هایی که انجام می‌دهند و فعالیت‌هایی که دارند مایعات زیادی از دست می‌دهند. برای جبران این مایعات باید کودک مایعات به مقدار لازم مصرف کند. پس مصرف مایعات کودک خود را کنترل کنید.

کودکان به دلیل شرایط ویژه ای که از نظر جسمانی دارند نسبت به بزرگسالان آسیب پذیری بیشتری دارند. همین امر موجب می شود که در خانواده ها بروز بیماری ابتدا در کودکان مشاهده شود. برای جلوگیری از از بروز پولیپ بینی در کودکان یکی از اقداماتی که باید انجام شود این است که تا جایی که امکان دارد کودکان را از عطر و دود سیگار دور نگه داریم. به طور کلی شما باید نسبت به حساسیت کودک خود اطلاع داشته باشید، اینکه  تنفس چه موادی کودک شما را اذیت می کند.  به طور مثال برخی از کودکان با تنفس دود روغن غذایی که والدین در حال پختن هستند دچار گرفتگی خفیف بینی میشوند. والدین کودکی که چنین شرایطی را دارد باید کودک را در زمان پخت و پز از آشپزخانه دور کنند.  اگر کودک به مدت طولانی در این شرایط زندگی کند و والدین واکنشی به این اتفاق نداشته باشند، در درازمدت موجب التهاب بینی و حساسیت بینی کودک و حتی حساس شدن سینوس های کودک خواهد شد.

اگر تمایل به نگهداری از حیوانات خانگی در منزل دارید برای سلامت کودک بهتر است که این کار را نکنید.

تمامی موارد بالا موجب ایجاد آلرژی در کودکان خواهد شد. آلرژی یکی از زمینه‌های ایجاد پولیپ بینی است.

راه های تشخیص قطعی پولیپ بینی چیست؟

 تشخیص قطعی اینکه کودک دچار پولیپ بینی است یا نه خیلی پیچیده نیست. به طور معمول تشخیص پولیپ با استفاده از لوازم ساده پزشکی اتفاق می افتد، چون پولیپ بینی زائده ای است که قابل مشاهده می باشد.

یکی دیگر از روش ها اندوسکوپی بینی است. این کار به وسیله یک میله که سر آن دوربین است انجام می شود. دکتر پولیپ با استفاده از این وسیله وضعیت سینوس ها را بررسی می کند.

گاهی اوقات نیز ممکن است پزشک برای تشخیص میزان التهاب و اندازه پولیپ در بینی از عکسبرداری هم استفاده کند.

گاهی نیز پزشک برای تشخیص پولیپ بینی کودکان از آزمایشاتی برای فیبروز کیستی استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *