ارتوپدی شاخه‌ای از پزشکی است که بر مراقبت از سیستم عضلانی اسکلتی و قسمت‌های متصل‌کننده آن یعنی مفاصل، تاندون‌ها و رباط‌ها تمرکز دارد. متخصصان ارتوپد اصولا از دو روش جراحی و غیرجراحی برای درمان انواع مشکلات عضلانی اسکلتی مانند آسیب‌های ورزشی، درد مفاصل و مشکلات کمر استفاده می‌کنند. یک پزشک متخصص ارتوپد اغلب برای درمان بیماران، به کمک دیگر همکاران خود یعنی متخصصان طب فیزیکی، فیزیوتراپیست‌‎ها و مربیان ورزشی نیاز دارد. در ادامه این مطلب به تمامی کارهایی که پزشکان ارتوپد انجام می‌دهند؛ اشاره خواهیم کرد.

پزشکان ارتوپد چه بیماری‌هایی را درمان می‌کنند؟

دکتر ارتوپد طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها و شرایط عضلانی اسکلتی را درمان می‌کنند. این شرایط ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشند و یا ممکن است در اثر آسیب‌دیدگی یا ساییدگی مربوط به افزایش سن رخ دهند. در ادامه به برخی از شایع‌ترین شرایطی که یک

یا آقا می‌تواند درمان کند؛ اشاره شده است:

 • درد مفاصل ناشی از آرتروز
 • شکستگی استخوان
 • آسیب‌های بافت نرم (عضله، تاندون و رباط)
 • کمردرد
 • گردن درد
 • درد شانه و مشکلاتی مانند بورسیت
 • سندرم تونل کارپال
 • آسیب‌های ورزشی مانند تاندونیت، پارگی مینیسک و پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL)
 • شرایط مادرزادی مانند پای چنبری یا کلاب فوت و اسکولیوز

 

چرا باید تعداد پزشکان ارتوپد خانم در ایران را افزایش دهیم؟

برای تشخیص وضعیت شما در طی اولین ویزیت، دکتر ارتوپد معمولا معاینه فیزیکی می‌کند و احتمالا دستور تصویربرداری اشعه ایکس و یا سی‌تی اسکن را می دهد. گاهی برای کمک به تشخیص یا درمان بیماری، از یک روش سرپایی در داخل مطب مانند تزریق دارویی خاص استفاده می‌کند. در برخی موارد نیز، آزمایشات تکمیلی برای تأیید تشخیص لازم است.

دکتر ارتوپد-ابن سینا
دکتر ارتوپد-ابن سینا

به دلیل اعتقادات مذهبی ما ایرانیها اکثر بانوان با پزشکان ارتوپد آقا در مراحل معاینه فیزیکی راحت نیستند ازین رو نیاز به افزایش دکتر ارتوپد خانم در ایران به شدت احساس میشود. ازین رو تشویق نظام پزشکی کشور برای خانم ها و فعالیت آنها در حوزه ارتوپدی بسیار زیاد میباشد.

تشخیص

اصولا به منظور کمک به تشخیص وضعیت شما، ارتوپد کارهای زیر را انجام می‌دهد:

 • در مورد علائم شما سوال می‌کند.
 • پرونده پزشکی شما را بررسی می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد سابقه پزشکی و سلامت کلی شما جمع‌آوری کند.
 • معاینه فیزیکی می‌کند.
 • اگر تصویربرداری از قبل موجود باشد، چک می‌کند.

متخصص ارتوپد همچنین ممکن است انجام آزمایش‌های تشخیصی اضافی را نیز دستور دهد. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اسکن MRI
 • سی‌تی اسکن
 • اسکن استخوان
 • سونوگرافی
 • بررسی‌های هدایت عصبی
 • آزمایش خون

شیوه‌های درمان سرپایی

بعضی از بیماری‌های عضلانی اسکلتی حاد مانند شکستگی و دررفتگی را می توان در داخل مطب به صورت سرپایی درمان کرد.

گزینه‌های درمانی

اگر برای یک بیماری خاص امکان درمان سرپایی نباشد، دکتر ارتوپد در مورد گزینه‌های مختلف درمانی دیگر تصمیم خواهد گرفت. برای اختلالات عضلانی اسکلتی مزمن، مانند کمر درد یا آرتروز، پزشک ارتوپد ممکن است انجام یک یا چند روش درمانی زیر را توصیه کند:

 • مصرف داروهای ضدالتهاب بدون نسخه
 • توانبخشی و فیزیوتراپی
 • برنامه‌های تمرینی خانگی
 • تزریق
 • طب سوزنی
 • کمک‌های حرکتی
 • جراحی (اگرچه این مورد آخرین راه ممکن در نظر گرفته می‌شود)

جراحان ارتوپدی چه عمل‌های جراحی را می‌توانند انجام دهند؟

موارد زیر برخی از اقدامات جراحی را نشان می‌دهند که یک پزشک متخصص ارتوپد ممکن است به عنوان بخشی از کار خود انجام دهد.

تعویض کامل مفصل

تعویض کامل مفصل (TJR) یا آرتروپلاستی، یک روش جراحی است که در آن مفصل آسیب‌دیده با پروتز (معمولاً از ترکیبی از فلز و پلاستیک تشکیل شده است) جایگزین می‌شود.

جراحی آرتروسکوپی

جراحی آرتروسکوپی یک روش کم تهاجمی است که از دستگاهی به نام آرتروسکوپ برای تشخیص مشکلات مفصل استفاده می‌کند. آرتروسکوپ یک دوربین نازک و کشیده است که جراح ارتوپد آن را وارد مفصل (معمولاً مفصل زانو یا شانه) می‌کند. این دوربین به یک مانیتور متصل است و این امکان را می‌دهد که داخل مفصل دیده شود. در این شرایط، جراح می‌تواند از تعدادی ابزار کوچک و نازک برای رفع مشکلات مختلف استفاده کند. یک دکتر ارتوپد خانم یا آقا ممکن است برای ترمیم آسیب‌های رایج مفصلی مانند پارگی مینیسک، پارگی ACL و پارگی کلاهک گرداننده، جراحی آرتروسکوپی انجام دهد.

جراحی ترمیم شکستگی

گاهی نیاز به انجام یک عمل جراحی برای ترمیم استخوان با شکستگی شدید است. حتی برای تثبیت استخوان، پزشک می‌تواند از انواع مختلفی از ایمپلنت استفاده کند.

جراحی پیوند استخوان

در جراحی پیوند استخوان، جراح ارتوپد از استخوان جای دیگر بدن برای ترمیم و تقویت استخوان‌های آسیب‌دیده استفاده می‌کند.

جوش دادن مهره‌های ستون فقرات به یکدیگر

این روش جراحی باعث می‌شود تا مهره‌ها در مواردی مثل آسیب به مهره‌های کمر و گردن و یا دیسک‌های بین مهره‌ای و اسکولیوز به صورت یک توده استخوان منسجم به هم نزدیک شوند.

همه پزشکان متخصص ارتوپد باید برای دریافت مجوز پزشکی خود دوره‌های گسترده تئوری و عملی بگذرانند. بنابراین مانند دیگر شاخه‌های علوم پزشکی، پس از دستیابی به تجربه و مهارت کافی شروع به درمان بیماران می‌کنند.

 

 

 

در ابتدا باید توضیح دهیم که پولیپ بینی چیست. پولیپ بینی یک اختلال و زائده ای زرد رنگ درون بینی است. این زائده گاهی ناشی از آسم و آلرژی و گاهی هم به دلیل حساسیت دارویی و یا اختلال سیستم ایمنی بدن است. این زائده ها معمولاً در کنار سینوس داخل بینی رشد میکند می‌توانند مانع از تنفس برای شخص شوند. پولیپ ها می توانند کوچک و یا بزرگ باشند. پولیپ های کوچک نسبت به پولیپ های بزرگ دردسر کمتری برای شخص دارند.

 

نشانه های پولیپ بینی کودکان - ابن سینا

 

پولیپ ها قابل درمان هستند گاهی با درمان های دارویی برطرف شده و گاهی هم نیاز به جراحی است.  لازم به ذکر است که حتی پس از درمان هم پولیپ قابل بازگشت است.

اگر بیش از دو هفته دچار اختلال در تنفس خود هستید می‌توان احتمال داد که دچار پولیپ‌ بینی شده اید. البته در این شرایط احتمال سینوزیت مزمن هم وجود دارد.

 نشانه های پولیپ بینی چیست؟

بارزترین نشانه پولیپ بینی گرفتگی بینی و اختلال در نحوه تنفس از طریق بینی است. این حالت را تمام کسانی که دچار پلیپ بینی هستند تجربه می کنند و می توان گفت که این حالت علامت مشترک تمام بیماران دارای پولیپ بینی است. از علائم دیگر پولیپ بینی می توان به آبریزش بینی، اختلال در حس بویایی، درد در قسمت صورت و یا دندانها و خرناس کشیدن غیر معمولی در شب اشاره کرد.

علائم پولیپ بینی در کودکان

پولیپ بینی جزو بیماری هایی است که در بزرگسالان شایع است. اما در برخی موارد کودکان نیز دچار پولیپ بینی می شوند.

معمولاً کودکان نسبت به دردهایی که دارند آگاه نیستند و نمی دانند دردیکه دچار آن شده‌اند به چه علت است. کودکان تا جایی که بتوانند درد خود را پنهان می کنند و مشکل خود رانشان نمی دهند.

دلیل این امر می‌تواند بازیگوشی کودک باشد، گاهی هم کودکان از این می ترسند که با گفتن دردهایی که دارند کارشان به مصرف دارو های تلخ و یا دکتر بیفتد.

 در این شرایط این وظیفه والدین است که نسبت به تغییر رفتار کودکان حساس باشند و آن را زیر نظر بگیرند. زمانی که یک بیماری کودک شما را درگیر کند باعث تغییر در ظاهر و رفتار کودک شما خواهد شد. این نشانه ای است تا شما بدانید که کودکتان در شرایط معمولی نیست و احتمالاً دچار بیماری شده است.

اگر کودک شما به تازگی در خواب خرناس میکشد و یا صداهای دیگری از بینی و گلوی خود بروز می دهد، این نشانه یک تغییر در سیستم تنفسی کودک است. در این شرایط پولیپ بینی می تواند یکی از احتمالات باشد. برای اطمینان از این امر علائم دیگر پولیپ بینی را بشناسید و در کودک خود بررسی کنید.

علائمی که باید کنترل کنید موارد زیر است:

اختلال در تنفس از طریق بینی و آبریزش بینی

درد در صورت و غیره

چگونه از پولیپ بینی کودکان جلوگیری کنیم؟

یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که رطوبت محل زندگی کودک خود را تحت کنترل داشته باشید. اگر رطوبت کم است با استفاده از دستگاه‌های بخور که در بازار موجود است رطوبت هوا را افزایش دهید.

این درست است که کودکان نیاز به بازی و فعالیت های زیاد دارند اما از طرفی استراحت کودک نیز باید به اندازه و کافی باشد. برای کودک خود ساعت خواب تعیین کنید و به او آموزش دهید که باید از این ساعت خواب پیروی کند. شما با این کار استراحت کودکتان را کنترل خواهید کرد.

کودکان به دلیل بازی‌هایی که انجام می‌دهند و فعالیت‌هایی که دارند مایعات زیادی از دست می‌دهند. برای جبران این مایعات باید کودک مایعات به مقدار لازم مصرف کند. پس مصرف مایعات کودک خود را کنترل کنید.

کودکان به دلیل شرایط ویژه ای که از نظر جسمانی دارند نسبت به بزرگسالان آسیب پذیری بیشتری دارند. همین امر موجب می شود که در خانواده ها بروز بیماری ابتدا در کودکان مشاهده شود. برای جلوگیری از از بروز پولیپ بینی در کودکان یکی از اقداماتی که باید انجام شود این است که تا جایی که امکان دارد کودکان را از عطر و دود سیگار دور نگه داریم. به طور کلی شما باید نسبت به حساسیت کودک خود اطلاع داشته باشید، اینکه  تنفس چه موادی کودک شما را اذیت می کند.  به طور مثال برخی از کودکان با تنفس دود روغن غذایی که والدین در حال پختن هستند دچار گرفتگی خفیف بینی میشوند. والدین کودکی که چنین شرایطی را دارد باید کودک را در زمان پخت و پز از آشپزخانه دور کنند.  اگر کودک به مدت طولانی در این شرایط زندگی کند و والدین واکنشی به این اتفاق نداشته باشند، در درازمدت موجب التهاب بینی و حساسیت بینی کودک و حتی حساس شدن سینوس های کودک خواهد شد.

اگر تمایل به نگهداری از حیوانات خانگی در منزل دارید برای سلامت کودک بهتر است که این کار را نکنید.

تمامی موارد بالا موجب ایجاد آلرژی در کودکان خواهد شد. آلرژی یکی از زمینه‌های ایجاد پولیپ بینی است.

راه های تشخیص قطعی پولیپ بینی چیست؟

 تشخیص قطعی اینکه کودک دچار پولیپ بینی است یا نه خیلی پیچیده نیست. به طور معمول تشخیص پولیپ با استفاده از لوازم ساده پزشکی اتفاق می افتد، چون پولیپ بینی زائده ای است که قابل مشاهده می باشد.

یکی دیگر از روش ها اندوسکوپی بینی است. این کار به وسیله یک میله که سر آن دوربین است انجام می شود. دکتر پولیپ با استفاده از این وسیله وضعیت سینوس ها را بررسی می کند.

گاهی اوقات نیز ممکن است پزشک برای تشخیص میزان التهاب و اندازه پولیپ در بینی از عکسبرداری هم استفاده کند.

گاهی نیز پزشک برای تشخیص پولیپ بینی کودکان از آزمایشاتی برای فیبروز کیستی استفاده می کند.

پولیپ بینی :

 

 اغلب در داخل بینی احتمال این وجود دارد که مخاطی که درون بینی می باشد بیشتر از حد استاندارد بزرگ شود. این مخاط بزرگ شده موجب می شود که یک بافت اضافه درون بینی شکل گیرد که به آن پولیپ می گویند.

 

عوارض جراحی همزمان پولیپ بینی و زیبایی - ابن سینا

 

پولیپ بینی چگونه ایجاد می شود ؟

 

با توجه به شرایط موجود برای هر فرد می تواند متفاوت باشد، پولیپ ممکن است به خاطر آسیب هایی که به مخاط بینی وارد می شود بوجود بیاید و یا ممکن است ارثی باشد.

گاهی به علت خشکی مخاط احتمال این وجود دارد که فرد دچار پولیپ بینی شود به این صورت که اگر مخاط بر اثر سرما خوردگی خشک شود در دراز مدت ممکن است موجب شود پولیپ رخ دهد .

زمانی که پولیپ بینی بسیار کوچک است هیچ نشانه ای از خود بروز نمی دهد اما اگر اندازه ی پولیپ بزرگتر شود , شخص دچار مشکلاتی می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم .

از تبعات پولیپ می توان به تنگی نفس , خرناس کشیدن در حین خواب , آبریزش بینی , کم شدن و یا از بین رفتن حس بویایی و چشایی و … اشاره نمود.

شایان ذکر است که اغلب افرادی که دچار پولیپ بینی می باشند در موقع خواب , دهان خود را باز نگه می دارند تا تنفس راحت تری داشته باشند و پس از بیدار شدن در دهان خود , خشکی احساس می کنند .

روش بهبود پولیپ بینی :

 

البته روش بهبود یافتن پولیپ بینی با توجه به شرایط فرد می تواند متفاوت باشد .

به همین ترتیب اگر پولیپ فرد کوچک باشد با روش های دارویی و تحت نظر دکتر پولیپ می تواند بهبود یابد اما اگر پولیپ از حد معمول بزرگتر شده باشد , دکتر پولیپ با توجه به تجربه ی خود روش بهبود مناسب را انتخاب می کند.

بررسی های اولیه پزشک معالج با آندوسکوپی شروع می شود. به طوری که از طریق یک لوله نازک و باریک داخل بینی را مشاهده می کند تا از محل دقیق پولیپ و اندازه ی آن مطلع شود. سپس با توجه به تجربه پزشکی خود , این عارضه را برطرف می کند .

بهتر است بدانید که بر طرف شدن پولیپ بینی , می تواند دائمی باشد اما در بعضی مواقع ممکن است پولیپ دوباره رشد کند .

از نشانه هایی که می توان فهمید فرد به پولیپ بینی دچار شده است :

 

آبریزش بینی به صورت مداوم

احساس درد در فک بالایی دندان .

احتمال دیدن اطراف با خطای دو بینی وجود دارد .

هنگام دم و بازدم , دچار اختلال شوید .

ممکن است تب داشته باشید .

موجب می شود که سر درد بگیرید .

 

اغلب افراد ممکن است به پولیپ بینی دچار شوند , اما این عارضه در افرادی که سن بالاتری دارند, بیشتر به چشم می خورد.

اگر شما طی دو هفته علائم بالا را داشتید توصیه ما به شما این است که به دکتر پولیپ مراجعه کنید.

البته این علائم بسیار شبیه به علائم سرماخوردگی می باشد.

طبق تحقیقات به عمل آمده عمل جراحی پولیپ بینی عوارض خاص خود را دارد .

که شامل آسیب هایی مثل حساسیت , آلرژی و عفونت های مربوطه می باشد و حتی در بعضی از موارد ممکن است برای چشم و اعضاء تشکیل دهنده ی مغز خطرساز باشد .

بهبود و یا پیشگیری از پولیپ با استفاده از روش های خانگی :

 

اگر محیطی که در آن زندگی می کنید , هوای گرم و خشکی دارد توصیه می کنیم که هوا را مرطوب کنید . شما می توانید با استفاده از دستگاه بخور هوا را مرطوب نگه دارید همانطور که در بالا گفته شد مخاط بینی باید مرطوب باشد چرا ک ممکن است منجر به پولیپ شود .

بهتر است اگر دارای حساسیت هستید از مواد غذایی و یا مواد شیمیایی که موجب می شود شما دچار حساسیت شوید دوری کنید .

برخی از این مواد شیمیایی شامل : بوی رنگ , بوی نفت و … می باشد.

از دود آلاینده ها دوری کنید چرا که به مرور زمان ممکن است منجر به مشکلات تنفسی شود.

زیبایی بینی :

 

اغلب افراد برای عمل زیبایی بینی توجهی به خطرات احتمالی بعد از عمل ندارند چرا که بیشتر زیبایی چهره مد نظرشان می باشد.

گاها این احتمال وجود دارد که پس از عمل بینی به علت های مختلف مانند بهبود نیافتن انحراف بینی , باریک شدن دریچه بینی , صدمه دیدن مجرای اشکی بینی و …. فرد دچار اختلال در تنفس شود.

برای پیشگیری از این عوارض بهتر است دکتر پولیپ با تجربه ای را برای این کار انتخاب نمایید  .

مراقبت کردن بعد از عمل جراحی بینی :

 

پس از عمل جراحی زیبایی بینی , طبیعی است که اطراف چشم شما , متورم شود. برای کمتر شدن این کبودی ها می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

در اوایل عمل زیبایی سعی کنید از خندیدن و یا صحبت کردن زیاد بپرهیزید.

در طی هفته های اول , پس از عمل بینی از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

اگر درد زیادی حس می کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و از مسکن هایی برای ارام تر شدن درد استفاده کنید.

جراحی همزمان پولیپ بینی و زیبایی بینی :

اغلب افرادی که دچار پولیپ بینی هستند می خواهند همزمان با عمل پولیپ , عمل زیبایی نیز انجام دهند .

آیا انجام این دو عمل همزمان با هم شدنی است ؟

برای شما در ادامه توضیح خواهیم داد که انجام این دو عمل به چه صورت می باشد.

بهتر است بدانید کسانی که دچار پولیپ بینی هستند , اگر پولیپ آن ها به قدری بزرگ نباشد, دکتر پولیپ می تواند در ابتدا با عمل ( آندوسکوپی ) و برداشتن پولیپ آن را بهبود بخشد و سپس به سراغ جراحی زیبایی نیز برود .

اما اگر اینگونه نباشد یعنی پولیپ بینی از حد نرمال بزرگ تر باشد ممکن است که برای بیمار خطر آفرین باشد پس توصیه ما این است که این دو عمل همزمان با هم انجام نشود و ابتدا فرد بیمار عمل پولیپ را انجام داده و سپس برای عمل جراحی زیبایی اقدام کند .

البته باید بگوییم که بهتر است برای انجام عمل پولیپ و زیبایی از قبل , با پزشک معالج خود درباره عمل همزمان صحبت کنید . پزشک بنا به شرایط شما , تصمیم به انجام عمل همزمان و یا جداگانه می گیرد .

 

 

 

 

 

پولیپ بینی چیست؟

به تورم یا توده هایی که در مسیر های بینی یا داخل سینوسهای بینی شکل می‌گیرند پولیپ بینی می گویند.
البته این توده ها غیر سرطانی هستند و با توجه به اندازه پولیپ ها، با عمل جراحی یا داروی مناسب بهبود میابند.
توده های پولیپ بینی در داخل بینی به حالت آویزان مانند هستند مثل یک خوشه انگور که آویزان می‌باشد.

 

تشخیص پلیپ بینی - ابن سینا

عوامل اصلی در شکل گیری پولیپ های بینی:


در حقیقت پولیپ ها از التهاب های مزمن شکل می گیرند. پولیپ هایی که ممکن است ریشه و منشا آن، آلرژی، آسم و عفونت هایی که داخل بینی شکل می گیرد، باشد و حتی واکنش بدن به انواع مواد مخدر باشد و در بعضی از مواقع در سیستم ایمنی بدن شخص اختلالاتی ایجاد می شود که در نهایت منجر به پولیپ بینی می شود.

بعضی از مسائل یا شرایط دیگری هم می‌تواند در ایجاد پولیپ بینی در یک فرد کاملاً تاثیر گذار باشد.
افرادی که آسم دارند و راه های هوایی بینی آنها تا حدی انقباض پیدا می کند ، زمینه ایجاد پولیپ بینی را خواهند داشت.
افرادی که دچار بیماریهای قارچی در داخل بینی هستند می توانند به پولیپ بینی دچار شود.
افرادی که بدنشان به آسپرین واکنش (حساسیت) نشان می دهد نسبت به دیگر افراد بیشتر در معرض پولیپ بینی هستند.
مسائل مربوط به ژنتیک می‌تواند در ایجاد پولیپ بینی تاثیرگذار باشد. از آنجایی که بعد از اختلالات ژنتیکی می تواند به ترشحات غیر متعارف ( مایعات چسبناک) بیانجامد که بخشی از این ترشحات مایع می تواند در مخاط بینی و یا سینوس ها منجر به ایجاد پولیپ بینی شود.
اگر در بستگان درجه یک شما فردی باشد که پولیپ بینی دارد این امکان هم وجود دارد که شما هم دچار پولیپ بینی شوید.
گاهی اوقات بعضی از بیماری های نادر هم ممکن است فرد را دچار پولیپ بینی کند، بیماری‌هایی مثل التهاب عروق خونی.

پولیپ بینی در چه شرایطی سنی بیشتر اتفاق می افتد؟

طبق آمارها در افراد میانسال پولیپ بینی بیشتر مشاهده شده است تا در سن های دیگر ؛ البته برای همه سنین احتمال ابتلا وجود دارد.

پولیپ های بینی اگر کوچک باشند تشخیص شان بسیار سخت می شود در صورت بزرگ شدن و بروز دادن علائم خاص خود ، فرد متوجه پولیپ بینی می شود.

از علائم پولیپ بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گرفتگی طولانی مدت بینی
خروپف هنگام خوابیدن
سردرد یا حتی دردهای در قسمت صورت
متورم شدن و یا خارش اطراف چشم
آبریزش بینی به صورت متداوم
کم شدن و یا از بین رفتن حس بویایی
احساس درد یا فشار در قسمت پیشانی
حتی درد داشتن در دندانهای قسمت بالای فک می تواند از نشانه های پولیپ بینی باشد.
البته در بعضی از موارد کاهش بینایی فرد نیز نشانه‌ای از پولیپ بینی می باشد.

روش های معمول تشخیص پولیپ بینی:

اگر پولیپ بینی در مجاری بینی شکل گرفته باشد پزشک می تواند به کمک چراغ قوه مخصوص و با نگاه کردن، متوجه این موضوع شود ولی اگر در انتهای سینوس ها قرار گرفته باشد، باید از روش های آزمایشگاهی مثل آندوسکوپی و یا حتی در صورت نیاز ام آر آی و سی تی اسکن برای تشخیص پولیپ بینی استفاده کند.

با بروز چه اختلالاتی در بینی باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

در واقع می‌توان گفت هر نشانه‌ای که در روزهای متوالی تکرار شود نیاز مراجعه به پزشک دارد.
درمورد پولیپ بینی می توان گفت اگر نشانه هایی بیش از ۱۰ روز ادامه دار باشد حتماً باید به پزشک مراجعه کرد.

بهتر است موارد زیر را جدی بگیرید:

یکی از مهم ترین علایم در تشخیص پولیپ بینی دچار شدن به مشکل تنفسی می باشد یعنی اگر فردی به راحتی نتواند با بینی خود نفس بکشد احتمال ابتلا این فرد به پولیپ بینی زیاد می باشد.
پولیپ بینی باعث می‌شود مجاری تنفسی تنگ‌تر شود و اگر توده های پولیپ بینی بزرگ تر باشد این مشکل حادتر خواهد بود.
یکی از علائم متورم شدن دور چشم، یا در اصطلاح التهاب زیاد دور چشم می باشد.
اگر به صورت ناگهانی بعضی از علائم بیماری شما وخیم‌تر شود.
اگر نتوانید به راحتی چشم هایتان را حرکت دهید و یا قدرت بینایی شما کم شود یا حتی خطا در دید داشته باشید می تواند از علائم پولیپ بینی باشد.
سردرد زیاد هم می‌تواند از نشانه های پولیپ بینی باشد البته به طوری که همراه با تب زیاد باشد و شما احساس کنید که سرتان تعادل ندارد.
جالب است بدانید که افرادی که به پولیپ بینی دچار می شوند می توانند به سینوزیت مزمن هم دچار شوند اما افرادی که سینوزیت مزمن دارند دلیل نمی شود که پولیپ بینی هم داشته باشند و هر دوی این بیماری ها نشانه هایی شبیه به بیماری‌های دیگر مثل سرماخوردگی دارند.

روش های پیشگیری از پولیپ بینی:

بهترین درمان برای هر بیماری پیشگیری از دچار شدن به آن بیماری می باشد.
۱_داشتن محیط مناسب برای زندگی یعنی اگر شما در محیط جغرافیایی خشک زندگی می کنید یا مثلا هوای اتاق شما خشک است بهتر است با کمک روش های مناسب، اتاقتان را مرطوب کنید.
برای این کار می‌توانید از دستگاه بخور که در همه داروخانه ها هست استفاده کنید البته روش‌های خانگی هم در این مورد وجود دارد که کاربردی می باشد.
۲_در بعضی از افراد علت پولیپ بینی می تواند از بیماری های آلرژی و آسم باشد که با مراجعه به موقع به دکتر پولیپ و انجام توصیه های پزشکی می توانید از دچار شدن به پولیپ بینی جلوگیری به عمل آورید.
۳_حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که نسبت به بعضی از ادویه جات یا محیط هایی که دارای ذرات معلق خاصی می باشند واکنش نشان دهید مثل عطسه زدن.
حتی در بعضی از محیط ها(شهرهای بزرگ و صنعتی و محل کارها ) که از آلاینده های نامناسب پر است باید دوری کرد که اولین نشانه عوارض این آلاینده ها، سوزش بینی می باشد.
به طور کلی هر چیزی که محرک برای بینی شما باشد می تواند زمینه های ایجاد پولیپ بینی را ایجاد کند.
۴_ضدعفونی کننده های مناسب برای بینی:
برای ضدعفونی کردن داخل بینی می توانید از شوینده های مخصوص که در داروخانه ها هست استفاده کنید البته می توانید از روش های خانگی مثل آب نمک هم استفاده کنید این کار موجب بهبود مخاط بینی می شود.

روشهای بهبود برای پولیپ بینی:

برای بهبود پولیپ بینی می توان از اسپری هایی که از مواد مخصوصی تشکیل شده است، استفاده کرد. اگر این روشها پاسخگو نباشند می‌توان از داروها و یا حتی تزریق مایعات مخصوص استفاده کرد ، که می تواند اثر بخشی سریعتری داشته باشد.
در صورتی که روش های بالا نتواند جواب مطلوب را داشته باشد تنها راه باقی مانده عمل جراحی می باشد.
البته گاهی اوقات بعد از عمل جراحی باز هم فرد دچار پولیپ بینی می شود که لازم به ذکر است بعد از عمل جراحی هم فرد باید مراقبتهای لازم را انجام دهد.

پولیپ بینی : غده هایی که داخل بینی به صورت اشک های آویزان می باشد را پولیپ بینی می گویند. البته بهتر است بدانید که این غده ها سرطانی نیستند و قابل درمان می باشند.

پولیپ ها اغلب به علت های زیر ممکن است در فرد رخ دهد :

 • حساس بودن به یک سری دارو های خاص
 • داشتن آسم و آلرژی که منجر به نفس تنگی می شود.
 • عفونت به صورت مداوم
 • ایجاد اختلال در ایمنی بدن
 • التهاب مزمن
 • پولیپ بینی می تواند ارثی نیز باشد.

 

عوارض بعد از عمل پولیپ بینی - ابن سینا

تفاوت پولیپ ها با یکدیگر :

پولیپ ها می توانند با یکدیگر متفاوت باشند به صورتی که برخی پولیپ ها ممکن است بسیار کوچک باشند و نشانه های خاصی نداشته باشند، اما برخی دیگر احتمال دارد روی تنفس فرد تاثیر گذار باشد و راه تنفسی را مسدود کند .

برای افراد ممکن است در هر رده ی سنی پولیپ بینی اتفاق بیوفتد. البته طبق تحقیقات به عمل آمده بیشتر در میانسالان اتفاق می افتد ولی در کل پولیپ بینی از جمله بیماری هایی است که قابل درمان می باشد .

پولیپ بینی اگر با دارو درمان نشود نیاز به عمل جراحی می باشد .

نشانه های پولیپ بینی چیست ؟

کسانی که دارای پولیپ بینی می باشند، می توانند دارای سینوزیت نیز باشند. اما افرادی که دچار سینوزیت هستند مستلزم پولیپ بینی نیستند . از نشانه های افرادی که هم دارای سینوزیت هستند و هم پولیپ بینی دارند می توان به گرفته شدن مداوم بینی , کم شدن حس چشایی , کم شدن حس بویایی( ممکن است کاملا این حس از بین برود ) , آبریزش بینی , خرپف کردن , احساس درد در دندان های بالایی و احساس درد در ناحیه سر و صورت اشاره کرد .

تبعات پولیپ بینی :

آپنه ( خفگی در خواب ) : موجب می شود تنفس فرد هنگام خواب کم شود .

عفونت سینوزیت : همانطور که در بالا اشاره کردیم افرادی که دارای پولیپ بینی هستند بیشتر در معرض مبتلا شدن به سینوزیت قرار دارند .

آسم ( تنگی نفس ) : ریسینوزیت ( ملتهب شدن بینی و سینوس ها ) شدید باعث می شود که آسم عود کند .

راه کارهایی که موجب می شود شما بتوانید مانع از ایجاد پولیپ بینی شوید :

توصیه ما به شما این است که حدالامکان از مواد غذایی که ممکن است با تنفس آن , حساسیت سینوس ها و بینی برای شما ایجاد شود دوری کنید تا از ملتهب شدن بینی در امان بمانید . اگر بینی شما حساس است یا نسبت به برخی از مواد واکنش نشان می دهد , پیشنهاد می شود از دود مواد شیمیایی و دخانیات و گرد و خاک دور بمانید .

شما با رعایت بهداشت فردی نیز می توانید خطر ابتلا به پولیپ بینی را کاهش دهید بطوری که دست های خود را به صورت معمول بشورید چرا که ممکن  است دستان شما آلوده باشد و از طریق تماس با بینی دچار عفونت و یا ملتهب شدن راه تنفسی و سینوس هایتان شوید.

اگر شما در جایی زندگی می کنید که هوای آن خشک است توصیه می گردد که از طریق دستگاه بخور و یا روش های دیگر خانگی , هوای داخل خانه را مرطوب نگه دارید و اگر این ترفند درست اجرا شود نقش بسیار بسزایی در جلوگیری از التهاب بینی خواهد داشت .

 می توانید با تهیه سرم های مخصوص از داروخانه و یا روش های خانگی ( آب نمک ) داخل بینی خود را شستشو دهید .

چه زمانی بهتر است برای بهبود پولیپ بینی به دکتر پلیپ مراجعه کنید :

از آنجا که نشانه های پولیپ بینی و سینوزیت بسیار شبیه به سرما خوردگی می باشد پس توصیه ما به شما این است که, اگر پس از یک یا دو هفته بهبود نیافتید به دکتر پولیپ رجوع کنید.

ممکن است در این هنگام شما برای دیدن اطراف دچار خطا شوید.

دور چشم هایتان متورم شود.

به سختی بتوانید نفس بکشید .

دچار سردرد زیاد می شوید که می تواند همراه با تب باشد به طوری که احساس کنید تعادلتان بهم می خورد. ( به اصطلاح سنگینی سر )

روش های تشخیص پولیپ بینی می تواند متفاوت باشد یکی از این روش ها آندوسکوپی بینی است اما راه های دیگری نیز وجو دارد که برایتان در ادامه توضیح خواهیم داد :

جراحی کردن پولیپ بینی :

اگر که پولیپ بینی شما با استفاده از روش های دارویی از بین نرود پزشک شما با توجه به تجربه ی خود دست به عمل جراحی برای از بین بردن پولیپ بینی می زند.

برای جراحی پولیپ بینی به روش آندوسکوپی که معمولا عملی سرپایی است , جراح به این صورت عمل می کند که لوله ای باریک و کوچک را که به یک سر آن دوربین و یا ذره بین بسیار کوچکی قرار دارد , درون بینی فرد می فرستد و به کمک آن به قسمتی که حفره های سینوسی قرار داد دسترسی پیدا می کند و عمل جراحی لازم را برای بهبود این عارضه انجام می دهد.

 پس از عمل جراحی فرد باید از اسپری های مخصوص برای پیشگیری کردن از عفونت مجدد استفاده نماید.

از آنجایی که عمل جراحی سینوس به روش آندوسکوپی بسیار حساس می باشد , برای انجام این کار باید پزشک متبحر از تجربه ی خود استفاده کند تا عمل جراحی دقیقی انجام دهد و از آسیب های احتمالی  نیز پیشگیری گردد . ممکن است برخی آسیب ها غیر قابل جبران باشند پس از پزشک با تجربه برای انجام این عمل کمک بگیرید .

همانطور که در بالا به آندوسکوپی بینی اشاره کردیم , این روش بسیار مهم است.

روش های دیگری نیز برای تشخیص پولیپ بینی مانند تست آلرژی و روش های تصویری وجود دارد :

روش های تصویری : با استفاده از توموگرافی , پزشک پولیپ می تواند از محل عارضه و اندازه ی پولیپ مطلع شود این کار موجب می شود که پزشک بتواند از مشکل های دیگری که ممکن است رخ دهد پیشگیری کند .

تست آلرژی : پزشک متخصص با توجه نیاز تست شما , آزمایش های لازم را تجویز می کند.

برای بهبود پولیپ پزشک اغلب دارو تجویز می کند و در صورت بزرگ بودن پولیپ مجبور به عمل آن می شود.    

 

 

پولیپ بینی می تواند از هر سنی شروع شود. اما بزرگسالان بیشتر از سایر سنین به آن دچار می شوند. در بعضی مواقع علیرغم استفاده از داروها، باید فرد برای درمان پولیپ بینی خود جراحی انجام دهد.

در مواقعی که شما پولیپ بینی کوچک داشته باشید این موضوع ممکن است با مصرف دارو برطرف شود، اما زمانی که پولیپ شما بزرگ باشد باید حتما جراحی انجام دهید.

 

علائم پولیپ بینی در افراد - ابن سینا

خصوصیات پولیپ بینی

استفاده از داروها به کاهش علائم شما بسیار کمک می کند.

در اثر حفره بین بینی و سینوس ها پولیپ تشکیل می شود.

ممکن است در برخی مواقع پولیپ شما منجر به مننژیت گردد.

پولیپها اکثراً نرم و مانند کیسه هستند.

نشانه های پولیپ بینی

اگر پلیپ‌بینی شما بیشتر از دو هفته یا سه هفته طول بکشد و با التهاب بینی و سینوس ها همراه باشد، ممکن است دچار سینوزیت مزمن شده باشید.

چند مورد از علائم سینوزیت با پولیپ :

سردرد

گرفتگی بینی

آبریزش بینی

از بین رفتن حس بویایی

دندان درد ها

داغ شدن پیشانی

احساس فشار بر روی پیشانی

 

دانشمندان هنوز به طور قطع نمی دانند چه عاملی باعث به وجود آمدن پولیپ بینی می شود. اما شواهد نشان می دهد التهابی در لایه مخاطی بینی رخ می دهد که باعث این موضوع می شود.

کی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که مشکل تنفسی جدی داشتید یا علائم تان وخیم‌تر شد و یا در اطراف چشم هایتان ورم دیدید به دکتر پولیپ مراجعه کنید.

اگر دچار دید دودویی شدید به پزشک مراجعه کنید.

اگر همراه با تب بالا دچار سردرد شدید و نتوانستید سرتان را به سمت جلو خم کنید این یکی از علائم بروز پلیپ‌بینی است.

بیماریهای آلرژیک ممکن است زمینه پلیپ‌بینی باشند. یکی از مواردی که باعث ایجاد پولیپ بینی در افراد می شود حساسیت به آسپرین است. سابقه خانوادگی یا همان وراثت نیز می تواند یکی از دلایل ایجاد پولیپ بینی باشد.

همچنین تغییرات ژنتیکی نیز می تواند باعث بروز پلیپ بینی شود.

عوارض پولیپ بینی :

یکی از عوارضی که پس از پولیپ بینی به آن دچار می شوید نفس کشیدن کم و عدم توانایی در نفس کشیدن در شب هنگام است.

عارضه دیگر آسم است که شما پس از پولیپ بینی مستعد آن هستید.

یکی دیگر از این عارضه ها سینوزیت است که شما پس از پولیپ بینی ممکن است به سینوزیت مبتلا شوید.

حال می خواهیم بدانیم چطور از این بیماری پیشگیری کرده و آن را کنترل کنیم.

سعی کنید مواردی را که برای پیشگیری از آسم و آلرژی گفته می شود را حتما رعایت کنید.

حدالامکان در مکان هایی که شامل دود سیگار، توتون، مواد شیمیایی و خاک است تنفس نکنید.

تا حد امکان به صورت مرتب دست های خود را بشویید.

حتماً دهان خود را با آب نمک غرغره نمایید.

حد امکان فضای منزل را با استفاده از بخور و سایر موارد مرطوب نمایید.

حتما دستان خود را کاملاً تمیز با آب و صابون بشویید تا عفونت های باکتریایی باعث التهاب سینوس های شما نشود.

پزشک با توجه به صحبت های شما و انجام تست فیزیکی می‌تواند پولیپ شما را تشخیص دهد.

یکی دیگر از راه های تشخیص پولیپ بینی آندوسکوپی بینی است که در آن پزشک با یک لوله باریک و همراه یک دوربین می تواند منافذ داخل بینی و سینوس های شما را ببیند.

یکی دیگر از راه های تشخیص این بیماری پرتونگاری است که در آن مکان پولیپ با توجه به پرتونگاری مشخص میشود.

یکی دیگر از روش های تشخیص پولیپ بینی تست پوست است که در آن حالت آلرژیک پوست تست میشود، ممکن است پزشک از آزمایش خون هم برای آن استفاده نماید.

یکی دیگر از روش های تشخیص این عارضه تست فیبروز کیستی است که در آن یک بیماری ارثی می تواند بر گوارش فرد تاثیر بگذارد.

حال به قسمت رفع این پولیپ می رسیم :

پولیپ بینی باید به طور کامل رفع شود که هدف از این درمان، کاهش اندازه یا حذف این پولیپ است.

پلیپ ها اکثراً تکرار می شوند و برای رفع دائمی آنها جراحی مورد نیاز است.

برای درمان این عارضه نیز احتمالاً پزشک برای کاهش ورم اسپری را تجویز می‌کند و همچنین داروهایی مانند فلوتیکسون و بعد بودنوسیت و ممتازون و تریامسینولون و سیسلنوئید هم برای درمان این عارضه استفاده می‌شود.

پزشک ممکن است برای این بیماری از آنتی هیستامین و همچنین آنتی بیوتیک نیز استفاده نماید.

اگر درمان‌هایی که تا به اینجا ذکر کردیم برای شما مفید نشد باید از آندوسکوپی برای حذف پولیپ استفاده نمایید.

گاهی اوقات پولیپ بینی مشکلات دیگری نیز برای شما ایجاد می کند.

از جمله این مشکلات عفونت چشمی، عفونت سینوس ها و عفونت بافت نخاع و مغز است.

این پولیپ ها گاهی مجاری بینی را مسدود کرده و خواب را سخت‌تر می‌کند.

پس ممکن است به دلیل مسدود شدن راه بینی و عدم توانایی در نفس کشیدن راحت شما روز بعد احساس خستگی کنید.

حال می خواهیم بدانیم در جراحی پولیپ بینی چه اتفاقی می افتد.

در جراحی یک لوله کوچک را داخل سینوس بینی کرده و حفره های سینوسی را مورد بررسی قرار می‌دهند.

جراح در طول جراحی مسیر مجاری بینی را بزرگتر میکند.

یکی از شایع ترین انواع پولیپ بینی، التهاب در بینی است که در کودکان دیده می‌شود.

همانطور که اشاره شد یکی از مشکلاتی که پولیپ بینی ایجاد می کند سینوزیت است.

پولیپ می تواند با افزایش ترشح  همراه باشد. اگر پزشک توانست کوچکی پولیپ ها را لمس کند آنگاه میتواند آنها را جابجا نماید و سریعتر درمان صورت می گیرد.

در برخی موارد که پولیپ بینی بزرگ است، از سوراخ های بینی و داخل حلق قابل رویت است.

پولیپ زمانی که کوچک است نشانه ای ندارد اما هنگامی که بزرگ شد باعث انسداد بینی می شود.

هنگامی که ما به صورت طبیعی تنفس می کنیم، بینی هوای وارد شده به آن را گرم و مرطوب می کند. اما اگر بینی گرفته شده باشد، در نتیجه هوایی که به ریه می‌رسد دیگر گرم و مرطوب نیست. پس اصلی ترین عامل پولیپ گرفته شدن راه تنفس است. زمانی که بیمار از نظر تنفسی دچار مشکل می شود، این مورد باعث تنفس خشک و همچنین خشکی گلو می شود. در ابتدا پلیپ باید معاینه شود تا مشخص شود بزرگی آن چقدر است و رنگ آن به چه صورت است. با توجه به رنگ و بزرگی تولید قابل تشخیص خواهد بود.

سرطان چیست؟

بدن هر فرد برای رشد و سالم ماندن اندام های خود، فعالیت هایی را انجام می دهد.
این فعالیت ها در مقیاس میکروسکوپی، تولید سلول می باشد که سلول های تازه در بدن ، جایگزین سلولهای پیر می شوند.
گاهی اوقات در انجام این فرایند اختلال ایجاد می شود یعنی سلول های تازه جایگزین سلول های پیر نمی شوند و این سلول ها در یک نقطه خاص از بدن انباشته می‌شوند که به صورت توده ای(غده) خود را نشان می دهند به این توده ها سرطان می گویند.

 

احتمال سرطان سینه در خانم ها - ابن سینا

 

انواع سرطان:


سرطان به دو دسته کلی تقسیم می شود خوش خیم و بدخیم.

سرطان خوش خیم: در صورت تشخیص دکتر سرطان سینه می توان بیماری را با یک عمل جراحی معالجه کرد.
سرطان بدخیم: در این نوع سرطان ها امکان خطر مرگ وجود دارد علت اصلی این امر، گسترده بودن رشد سلول های سرطانی می باشد.

بافت سینه زنان:


بافت سینه زنان از چربی و بافتهای نگهدارنده تشکیل شده است که در داخل آن ها، توده هایی وجود دارد که وظیفه تولید شیر را دارند و مجراهایی بین این توده ها و نوک سینه ارتباط برقرار می کنند، یعنی این مجاری شیر را به نوک سینه می رساند.

سرطان سینه در زن ها:

یکی از رایج ترین سرطان ها در زنان سرطان سینه می باشد .
زنان در مورد سرطان سینه نگرانی های به خصوصی دارند چون سینه زنان مربوط به زیبایی و زنانگی آنها می باشد و بیش از بیماری های دیگر برای زنان قابل توجه می باشد.
گرچه عوامل متفاوتی می توانند در مبتلا شدن یک شخص به این نوع بیماری نقش داشته باشد اما در کل یا عوامل ژنتیکی می باشد یا عوامل محیطی که مربوط به محیط کار و زندگی است و یا سبک زندگی فرد ، که چه تغذیه و تحرکی دارد و مسائلی از این قبیل.

نقش بافت های سینه زنان در سرطان سینه زنها چگونه می باشد؟

سرطان سینه زنان در یکی از بافت های سینه زنان ایجاد می شود.
ممکن است در بافت مجاری شیر ، این بیماری شکل بگیرد و اگر به سرعت گسترش یابد خطرناک و مرگ آور است یعنی جز سرطان بدخیم محسوب می شود.
البته ممکن است گسترش نیابد و از نوع سرطان های خوش خیم باشد که امکان بهبود نیز وجود دارد.
ممکن است بافت توده های تولید کننده شیر زنان ، دچار سرطان شود که اگر سلول های سرطانی سریع گسترش یابند خطرناک می باشد و جزء سرطان های بدخیم سینه زنان محسوب می شود.

آمار سرطان سینه در ایران:

در کشورهای مختلف با توجه به جغرافیای زندگی، ممکن است زنان در دوره سنی خاصی بیشتر دچار سرطان سینه شوند، در ایران زنان بیشتر بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی دچار سرطان سینه می شوند اما مثلاً در کشورهای غربی، رده سنی ۵۰ سال به بالا می باشد.

عوامل تاثیر گذار در سرطان سینه زنان:

اگر فردی دچار سرطان سینه شود در مراحل اولیه این بیماری علامت خاصی از خود بروز نمی دهد و همین باعث پیچیدگی بیماری می‌شود.

بهتر است بدانید عواملی می‌تواند در سرطان سینه زنان نقش داشته باشد مانند :

 • قد زنان.
  در زنان بلندتر از ۱۷۵ سانتی متر، بیشتر امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد و همچنین زنانی که قدشان از ۱۶۰ سانتی متر کوتاه تر می باشند کمتر در معرض ابتلا به این بیماری می باشند.
 • حتی در بعضی از کشورهای غربی طبق آمارها، زنانی که سفید پوست تر هستند نسبت به زنانی که دارای پوست تیره هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه می باشند.
 • عواملی همچون سن بالا ، سابقه فامیلی، نازایی می توانند در بروز سرطان سینه نقش داشته باشند.
 • مصرف غذاهایی که دارای چربی حیوانی بسیار باشد.
 • افرادی که برای اولین بار بعد از سی سالگی بچه دار می شوند.

در ادامه مطلب بعضی از موارد بالا را توضیح خواهیم داد.

 

چه زنانی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه می باشند:

۱_جنس بافت سینه یک زن:

سینه زنان از بافت های چربی و بافت های پیوندی تشکیل شده است هر چه بافت های پیوندی سینه زنان بیشتر از بافت های چربی باشد به اصطلاح می گویند که سینه دارای تراکم بیشتری می باشد و هرچه تراکم سینه یک زن بیشتر باشد احتمال اینکه آن زن نسبت به هم سن های خود، بیشتر در معرض سرطان سینه باشد بیشتر است.

۲_باردار شدن و دوره قاعدگی در زنان:

دوره قاعدگی در زنان می تواند هورمون های زنانه یا استروژن را افزایش دهد.
اگر دوره قاعدگی در سن های کم تقریباً زیر ۱۲ سالگی شروع شود یا دوره یائسگی در زنان در سن های بالا مثلا بیش از ۵۵ سالگی باشد این هورمون های زنانه بیشتر میشود که در نهایت خطر مبتلا شدن فرد به سرطان سینه را را افزایش می دهد.
زنانی که هرگز باردار نمی شوند نسبت به سایر زنان بیشتر در معرض ابتلا هستند.

۳_سابقه بیماری سرطان سینه در بستگان فرد:

 

یکی از عوامل سرطان سینه می تواند ژنتیکی باشد. اگر نزدیکان شما پدر، مادر، برادر و خواهر هر کدام مبتلا به این بیماری شدند، بهتر است شما هم این موضوع را جدی گرفته تا بتوانید از سرطان سینه در خود پیشگیری کنید.
در بعضی از موارد حتی بستگان درجه ۲ و ۳ هم ممکن است نشانه ای از این بیماری در شما باشد.

 

۴_پرتو درمانی:

 

اگر برای بهبود بیماری که در زمان نوجوانی داشته اید ، از پرتودرمانی استفاده کرده اید احتمال ابتلاء به سرطان سینه در شما وجود دارد.
طبق آمارها افرادی که در جوانی از پرتو درمانی استفاده کرده اند نسبت به افراد هم سن خود بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
احتمال خطر سرطان سینه از پرتودرمانی، بعد از سن ۴۰ سالگی نسبت به سن‌های پایین تر، کمتر می باشد.

۵_سبک زندگی:

 

هرچه تغذیه شما بهتر و دارای فعالیت ورزشی مناسب باشید کمتر در معرض بیماری سرطان سینه قرار می گیرید.
تغذیه شما هرچه از غذاهای تازه تر و متنوع تر و کم چرب تر باشد باعث می شود که احتمال ابتلا به سرطان سینه در شما کمتر شود.
البته مصرف بعضی از نوشیدنی ها در حقیقت مصرف نوشیدنی های الکل دار می تواند شما را بیشتر در معرض بیماری سرطان سینه قرار دهد.
شما می توانید با داشتن برنامه ورزشی مناسب حتی هفتگی و کاهش وزن خود به خصوص پس از زمان یائسگی، خود را از ابتلا به سرطان سینه در امان نگه دارید.

استفاده نکردن از بعضی از داروها به خصوص داروهای ضد بارداری هورمونی که می تواند فرد را بیشتر در معرض ابتلاء به سرطان سینه قرار دهد، توصیه می شود.

اغلب افراد بر این باورند که جوانان دچار کمر درد نمی شوند و این عارضه مختص به کسانی است که دارای سن بالاتری هستند اما این باور طبق تحقیقات به عمل آمده نادرست می باشد.

بیشتر افراد در طول زندگی , چه در جوانی و چه در سن بالا دچار کمر درد می شوند .

کمر درد می تواند علت های بسیار زیادی داشته باشد , یکی از این موارد نشستن زیاد می باشد اگرچه با رعایت کردن اصول نشستن نیز می توانید این درد را کاهش دهید .

 

علت کمردرد ها در دوران جوانی - ابن سینا

علت های دیگری که موجب کمر درد می شوند را برایتان توضیح خواهیم داد :

کمر درد یک فرد ممکن است با توجه به منشا ایجاد درد و شدت درد , حاد و یا مزمن باشد و یا حتی یک درد جزئی باشد . این درد می تواند در قسمتی از کمر و یا در کل کمر باشد. حتی احتمال  این وجود دارد که منشا گرفتگی عضلات شما از کمر درد شما باشد .

درد کمر ممکن است به قسمت های دیگر بدن نیز سرایت کند که یکی از این قسمت ها پا می باشد به صورتی که در ناحیه پای خود احساس درد , مور مور شدن دارید و یا حس می کنید که پای شما لمس شده است .

علل های کمر درد می تواند ارثی باشد به طوری که هنگام متولد شدن , ستون فقرات نوزاد دچار اختلال می باشد.

 آرتروز کمر از عوامل مهمی است که موجب درد می شود.

ممکن است کمر درد به خاطر کشیده شدن رباط ها و یا ماهیچه ها رخ دهد.

بالا رفتن سن نیز در بوجود آمدن کمر درد تاثیر گذار می باشد.

متورم شدن مفصل ها

دیسک کمر نیز موجب درد می شود.

حتی ایستادن زیاد نیز می تواند منجر به کمر درد شود .

برای جلوگیری از کمر درد در دوران جوانی راهکار های زیر را به شما پشنهاد می کنیم :

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری و پیشگیری از کمر درد ورزش است. ورزش سبک و به طور مداوم موجب می شود که اندام  شما قوی تر و بهتر شود . سعی کنید ورزش هایی را انجام دهید که به کمر شما فشار وارد نشود مانند شنا , پیاده روی و …

با ورزش کردن می توانید بدن خود را قوی تر کنید و اندامی انعطاف پذیر تر داشته باشید . بعضی از حرکات ورزشی , برای قوی کردن قسمتی یا عضله ی خاصی از بدن می باشد . شما می توانید از پزشک و یا حتی مربی ورزشی حرفه ای خود مشورت بگیرید تا حرکاتی را که مربوط به ناحیه کمر می شود را انجام دهید . شما با انجام این روش ها می توانید از کمر درد جلوگیری کنید .

داشتن اندام مناسب می تواند برای پیشگیری از کمر درد موثر باشد . اگر شما دارای اضافه وزن باشید , ممکن است به کمر شما فشار وارد شود و منجر به کمر درد گردد . اگر از چاقی مفرط رنج می برید می توانید با انجام ورزش به اندامی ایده آل برسید تا از کمر درد تا حدی پیشگیری کنید.

برای خانم ها, استفاده از کفش های پاشنه بلند می تواند عاملی برای کمر درد باشد پس سعی کنید استفاده از کفش های پاشنه بلند را به حداقل برسانید و از کفش های طبی و پاشنه کوتاه استفاده کنید .

یکی از علل هایی که منجر به کمر درد می شود , بلند کردن اجسام سنگین از زمین می باشد.

جسم هایی که برای شما بسیار سنگین است را بلند نکنید چرا که به کمر شما آسیب جدی وارد می کند.

برای بلند کردم اجسام سبک تر نیز بهتر است روی پای بشینید و جسم را بردارید به هیچ عنوان از کمر به صورت 90 درجه خم نشوید , زیرا فشار زیادی به کمر وارد می شود .

همانطور که در بالا اشاره کردیم , نشستم مداوم و یا ایستادن نیز به کمر فشار زیادی وارد می کند . بنابراین اگر شما نشسته اید , پس از گذشت مدتی از جای خود بلند شوید. هنگام نشستن نیز سعی کنید صاف بنشینید.

اگر مدت زیادی است که ایستاده اید, شانه های خود را صاف کنید و کمی بشینید.

طبق تحقیقات به عمل آمده , افرادی که از دخانیات مانند سیگار استفاده می کنند , بیشتر از افرادی که سیگار نمی کشند, در معرض کمر درد قرار می گیرند .

  مورد دیگری که باید رعایت کنید , داشتن جای خواب مناسب است . اگر از تخت استفاده میکنید, اطمینان حاصل کنید که تشک مناسبی را انتخاب کرده اید, تشک باید طوری باشد که ستون فقرات شما روی آن صاف نگه داشته شود و بتواند وزن شانه ها و باسن شما را متحمل شود.

یکی از علت های تاثیر گذار در کمر درد , رانندگی به صورت بی وقفه می باشد. توصیه می شود که قبل از شروع به رانندگی آینه های ماشین را طوری تنظیم کنید که در حین رانندگی برای نگاه کردن به آینه ها , خم نشوید و به صورت ثابت نشسته باشید و فقط نیاز باشد که سر خود را برای دیدن آینه ها بچرخانید .

صندلی ماشین و تکیه گاه آن را به صورتی تنظیم نمایید که تا به پدال ها دسترسی راحتی داشته باشید و تکیه گاه را به طوری تنظیم کنید که فشار کمتری به ستون فقرات و کمر شما وارد شود .

بهبود کمر درد

برای بهبود کمر درد توصیه ما به شما این است که استحراحت به اندازه کافی داشته باشید. بیشتر کمر درد ها با استراحت مناسب و کافی بهبود می یابند . اما توجه داشته باشید که اگر بیش از اندازه نیز در رختخواب باشید می تواند مشکلات بدتری مانند زخم بستر برایتان رخ دهد .

اگر کمر درد مزمن ندارید می توانید با رعایت اصول صحیح حرکتی کار های روزمره ی خود را انجام دهید ولی در صورت کمر درد مزمن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه ما به شما این است که اگر کمر درد شما بیش از چند هفته برطرف نشد و شما درد زیادی را تحمل می کنید برای بهبود این درد به پزشکان ارتوپد خانم مراجعه کنید تا با توجه به تجربه پزشکی خود مشکل شما را برطرف کنند.

 

عوامل شکل گیری دردها:

هر فردی ممکن است دچار دردهایی در بعضی از نقاط بدن شود، از شایع‌ترین دردها در بدن سردرد یا کمردرد هستند.

 این دردها می توانند منشاء های کاملاً متفاوت نسبت به هم داشته باشند. سبک زندگی ، رژیم غذایی و حتی انجام فعالیت ها در هفته یا ماه عوامل تاثیرگذار در کمر درد هستند.

اما گاهی اوقات این دردها در طول زندگی انقدر رخ می دهد که برای ما یک امر عادی محسوب می‌شود. معمولا ما این درد ها را جدی نمی گیریم.  هر دردی ممکن است هشداری باشد برای ما ، که اگر جدی گرفته نشود ممکن است عواقب خاص خود را داشته باشد.

 

کمردردهای خطرناک - ابن سینا

کمر درد:

دکتر ارتوپد خانم ایجاد درد یا گرفتگی و فشار در قسمت پایینی کمر و بالای باسن را کمردرد گویند. کمر، متصل کننده بین دو قسمت بالا و پایین بدن یک فرد می باشد و فشار وزن بدن شخص را متحمل می شود، به همین دلیل موقع حرکت کردن خم شدن و برداشتن اجسام، کمر درد رخ می دهد.  البته کمر درد در جامعه امروز دیگر یک امر معمولی است و هر فردی در طول زندگی خودش حداقل یک بار و یا بار ها کمر درد را تجربه می کند. این دردها می تواند مربوط به عضلات پشت، دیسک بین مهره های کمر و یا مفصل های کمر باشند.

کمر، قسمتی از بدن است که دارای پیچیدگی های خاصی می باشد. از اجزایی مثل استخوان ها، دیسک ها( غضروف هایی که بین مهره های کمر می باشد عامل اصلی در انعطاف پذیری کمر ما می باشد یعنی حرکت هایی که به سمت جلو و عقب و چپ و راست در ناحیه ی کمر انجام می‌دهیم دقیقا مربوط به همین قسمت می باشد ) ماهیچه ها و تاندون ها تشکیل شده است و  قسمت عصبی که از نخاع خارج می‌شود و به قسمت پایین کمر می رسد.

عوامل موثر در کمر درد:

در بعضی از افراد عوامل طبیعی ممکن است منجر به دردهایی در ناحیه کمر شود مثل چاقی ، ورم مفصل ، افزایش سن ، انجام فعالیت های نادرست روزانه و حتی انجام حرکت های اشتباه ورزشی، دیسک کمر، فشار بر روی ماهیچه ها یا ربات ها و آرتروز.  البته بعضی از حرکات ساده هم ممکن است شما را دچار کمردرد از نوع مزمن کند.

 مثل نشستن طولانی مدت یا حتی سرپا بودن به مدت زیاد، به همین علت است که کارشناسان مربوطه پیشنهاد می‌کنند تقریبا هر یک ساعت وضعیت خود را برای چند دقیقه تغییر دهید.

 گاهی اوقات ممکن است کمردرد در اثر حادثه رخ دهد، مانند تصادف یا افتادن از ارتفاع زیاد، رختخواب نامناسب ، اختلال در خواب و حتی بلند کردن اجسام سنگین به صورت نادرست ، به هر حال کمر درد هایی که از یک دوره زمانی فراتر می‌روند بهتر است جدی گرفته شوند.

 به خصوص اگر در سن های جوانی هستید و حس می کنید این کمر درد ها مهم نیستند، اما همین کمردرد در زمان پیری به علت این که در زمان جوانی نادیده گرفته شده اند به کمردردهای مزمن و خطرناک تبدیل شده اند.

دسته بندی کمردردها:

کمر درد ممکن است با توجه به مدت زمانی که طول می کشد دسته بندی شود. اگر کمتر از شش هفته باشد جزو دسته بندی حاد محسوب می شود اما اگر کمتر از سه ماه طول بکشد تحت حاد محسوب می شود و اگر بیش از ۳ ماه طول بکشد و باز هم همچنان بیمار بهبودی خود را مثل روز اول به دست نیاورده باشد جزو کمردردهای مزمن محسوب می‌شود.

 در کل هر چه کمر درد بیمار بیشتر زمان ببرد تا بهبود یابد نشانه خوبی نیست و باید دقیق تر بررسی گردد.

کمر درد ها از لحاظ شدت درد و وخامت بیماری:

۱_ کمر درد هایی که با استراحت درست و به اندازه بهبود می یابند یا حتی با انجام نرمش ها و تمرینات ورزشی بهبود می یابند.

ممکن است کمر درد شما طوری باشد که با نشستن زیاد یا راه رفتن زیاد بیشتر و بدتر شود و شما درد زیادی را احساس کنید. معمولاً این نوع کمردرد ها ممکن است از دیسک کمر یا مربوط به نخاع و یا فشار روی مهره ها به وجود آمده باشند.

۲_ کمر درد هایی که التهابی است. ممکن است بیمار هنگام بیدار شدن از خواب ، احساس کمر درد کند. معمولاً این درد جدی جدی گرفته نمی شود چون شخص فکر می کند که اول صبح است و هنوز بدن به طور کامل گرم نشده و درد کمر او به خاطر همین می باشد. در این نوع کمردردها بعد از مقداری حرکت، درد بیمار کمتر می شود.

البته بعضی از این دردها در هنگام صبح طبیعی است. اگر این دردها نیم ساعت بیشتر ادامه دار باشد ممکن است نشانه روماتیسم (ستون فقرات) باشد.

۳_ کمر درد هایی که از هر دو مورد بالا می باشد.

۴_ کمر درد می تواند همراه با یک اختلال دیگر در بدن باشد. مثلا اگر فردی کمردرد داشته باشد و نتواند ادرار یا مدفوع خود را کنترل کند احتمالا دچار بیماری سندروم دم اسبی شده است.

 البته این بیماری به صورت کاملاً نادر اتفاق می افتد و به فشاری که روی عصب مهره های کمر وارد می شود مربوط است.

آیا کمر درد فقط می تواند مربوط به ستون فقرات فرد باشد؟

کمر درد می تواند در سمت راست کمر یا در سمت چپ کمر اتفاق بیفتد. بستگی دارد که به کدام مهره فشار آمده و علائم بعد از کمردرد چه چیزی  است. ممکن است منجر به سیاتیک یا دیسک کمر شده باشید. کمر درد ممکن است از فشار زیاد بر روی عضله ها باشد.

 گاهی ممکن است یک نوع بیماری عروقی داشته باشید که علائم آن شبیه کمردرد است.  در ابتدا این بیماری زیاد خود را نشان نمی دهد و به مرور زمان در قسمت های سینه و کمر خود را نشان می دهد. از آنجایی که علائم این بیماری عروقی (آنوریسم آئورت) کاملا شبیه کمر درد است بیمار، آن را با کمردرد اشتباه می گیرد.

اما چه کمر درد هایی را باید جدی گرفت؟

در حقیقت کمردردهایی که جزو کمردردهای مزمن می باشند باید جدی گرفته شوند. اگر درد بیش از سه ماه طول بکشد یا درد ناشی از این کمر درد زیاد باشد کمرد درد مزمن است.

 

تعریف مفصل یا بند گاه :

مفصل قسمتی از اجزاء تشکیل دهنده حرکتی بدن انسان می باشد و بخشی است که باعث می شود استخوان ها در کنار هم قرار بگیرند و به راحتی حرکت کنند.

 برای دسته بندی مفصل ها به صورت کلی می توانیم بگوییم که مفاصل به 2 دسته تقسیم می شوند. البته تعداد مفصل های بدن بسیار زیاد می باشد :

 

علت دردهای مفصلی در صبح - ابن سینا

1 . مفاصل با حرکت زیاد:

در برخی مفاصل مثل مفصل زانو , مچ دست و پا, آرنج و مفصل گردن بسیار بیشتر از بقیه می باشد.

2 . مفاصل با حرکت کم:

این نوع مفصل ها با مفصل بالا متفاوت می باشند , به طور مثال مفصل های بین مهره ها بسیار حرکت کمتری نسبت به مفصل زانو و یا مچ دست دارند .

همه ی ما در هنگام صبح (بیدار شدن از خواب) درد در ناحیه مفاصل را تجربه کرده ایم .

اما علت این امر چیست ؟ در ادامه مطلب به این موضوع اشاره خواهیم کرد .

درد در ناحیه مفاصل یکی از رایج ترین درد هایی است که امروزه اغلب افراد به آن دچار می شوند. این درد می تواند ناشی از بد خوابیدن باشد . اما علت های دیگری نیز دارد که در مورد این مطلب , در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد .

علت درد های مفصلی در صبح می تواند به خاطر وزن زیاد ( وزن زیاد موجب می شود فشار زیادی بر روی رباط ها , تاندون ها , ماهیچه ها و مفاصل فرد وارد شود. ) , رژیم غذایی نامناسب , کم شدن خواب فرد به صورت منظم، قرار گرفتن در محلی که هوای آن سرد و رطوبت زیادی دارد و نداشتن فعالیت در طول روز باشد .

از اصلی ترین علت های درد در ناحیه مفصلی نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 ملتهب شدن مفصل : آرتریت که به خاطر بیماری خود ایمنی , یعنی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بدن فرد حمله می کند. و یا روماتیسم به خاطر ایجاد شدن عفونت , رخ می دهد.

بورسیت : کیسه های کوچک مابین تاندون ها , ماهیچه ها و استخوان های اطراف مفصل ها که از مایعی پر هستند. این کیسه ها موجب ملتهب شدن اطراف مفصل می شوند.

تاندنیت : قسمتی از اجزاء تشکیل دهنده بدن فرد است که استخوان ها را به عضلات وصل می کند. این عارضه ممکن است در هر سنی ایجاد شود . اما برای افرادی که سن آن ها بیشتر می باشد و نیز ورزش می کنند رایج تر می باشد .

کشیده شدن رباط : کشیده شدن رباط و یا رگ به رگ شدن آن می تواند ناشی از پیچ خوردگی رباط باشد . که این امر باعث ایجاد درد در ناحیه مفصل می شود .

اگر شما با انجام نکاتی که در ادامه برایتان ذکر شده است, به هر علت دچار درد مفصل شدید, می توانید با مراجعه به دکتر ارتوپد خانم , مشکل خود را بهبود ببخشید.

برای کمتر شدن درد مفاصل در هنگام صبح , روش های زیر را مطالعه کرده و انجام دهید :

می توانید برای کاهش درد مفاصل در طول روز کمی ورزش کنید تا پس از گذشت مدتی بدن شما نرم تر شود و صبح ها کمتر دچار درد شود. شما می توانید این درد ها را با انجام ورزش های سبک از بین ببرید.با انجام پیاده روی , هر چند کم , این درد کاهش پیدا خواهد کرد.

مطمئن شوید که هنگام خوابیدن بدن شما در حالت مناسبی قرار گرفته باشد و در هنگام خواب آرامش کافی داشته باشید. داشتن اضطراب باعث پایین آمدن سوخت و ساز بدن می شود .

اگر محیطی که برای خواب انتخاب کرده اید دارای رطوبت می باشد و یا سرد است با قرار دادن یک وسیله گرمایشی سعی کنید محیط را به هوای مطلوب برسانید .

زمانی که در جای خود نشسته اید با انجام حرکات کششی در بدن خود باعث ایجاد گردش خون شوید. این حرکات می تواند شامل حرکت دادن بدن به اطراف باشد. چند مرتبه آن را انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما این است که هنگام صبح , از آب گرم برای دوش گرفتن استفاده کنید . چرا که آب گرم موجب می شود بدن شما دچار تعریق شود و گردش خون در بدن شما زیاد شود .

برای آشامیدن آب بهتر است از آب معدنی و یا آب تصفیه شده استفاده کنید. چرا که آب های شهری سالم نیستند و در دراز مدت با اثر گذاشتن روی سیستم بدن موجب درد می شود.

توصیه می شود که برای ایجاد تعادل در بدن از حرکت های تعادلی بهره ببرید . می توانید برای انجام این کار از یک صندلی کمک بگیرید به این صورت که دست خود را به صورت اهرم قرار دهید و حرکت بشین و پاشو را چندین بار تکرار کنید .

سعی کنید غذاهای سالم تری مصرف کنید و مصرف مواد غذایی که دارای کربوهیدرات زیادی هستند را کمتر کنید . مواد غذایی و یا مواد خوراکی که دارای رنگ های طبیعی نیستند ,  موادی که دارای طعم دهنده های غیر طبیعی هستند و مصرف شیرین کننده ها را از برنامه غذایی خود کنار بگذارید و یا مصرف آن ها را کاهش دهید.

در هنگام خواب سعی کنید استرس خود را کم کنید تا خواب راحت تری را تجربه کنید. با این کار مشکلات عضلانی که منجر به درد می شود را کاهش خواهید داد.

یکی از موثر ترین روش های کاهش درد مفاصل در هنگام صبح ورزش کردن می باشد :

شما با انجام کار های کوچک که باعث می شود بدنتان تحرک داشته باشد , و پیاده روی در روز و یا انجام ورزش سبک می توانید درد مفاصل خود را کم کنید .

برای فصول سرد حتما لباس مناسب و گرم بپوشید. سرما موجب می شود مفاصل شما دچار آسیب دیدگی شده و در دراز مدت در مفصل های خود احساس درد کنید.

پزشکان علت اصلی درد های بوجود آمده در مفاصل را رماتیسم می دانند. که افراد با مراجعه به موقع به پزشکان می توانند با مصرف دارو تحت نظر پزشک معالج این درد ها را کاهش دهند. البته بهتر است بدانید منشا اصلی رماتیسم از ژنتیک می باشد .