عوامل شکل گیری دردها:

هر فردی ممکن است دچار دردهایی در بعضی از نقاط بدن شود، از شایع‌ترین دردها در بدن سردرد یا کمردرد هستند.

 این دردها می توانند منشاء های کاملاً متفاوت نسبت به هم داشته باشند. سبک زندگی ، رژیم غذایی و حتی انجام فعالیت ها در هفته یا ماه عوامل تاثیرگذار در کمر درد هستند.

اما گاهی اوقات این دردها در طول زندگی انقدر رخ می دهد که برای ما یک امر عادی محسوب می‌شود. معمولا ما این درد ها را جدی نمی گیریم.  هر دردی ممکن است هشداری باشد برای ما ، که اگر جدی گرفته نشود ممکن است عواقب خاص خود را داشته باشد.

 

کمردردهای خطرناک - ابن سینا

کمر درد:

دکتر ارتوپد خانم ایجاد درد یا گرفتگی و فشار در قسمت پایینی کمر و بالای باسن را کمردرد گویند. کمر، متصل کننده بین دو قسمت بالا و پایین بدن یک فرد می باشد و فشار وزن بدن شخص را متحمل می شود، به همین دلیل موقع حرکت کردن خم شدن و برداشتن اجسام، کمر درد رخ می دهد.  البته کمر درد در جامعه امروز دیگر یک امر معمولی است و هر فردی در طول زندگی خودش حداقل یک بار و یا بار ها کمر درد را تجربه می کند. این دردها می تواند مربوط به عضلات پشت، دیسک بین مهره های کمر و یا مفصل های کمر باشند.

کمر، قسمتی از بدن است که دارای پیچیدگی های خاصی می باشد. از اجزایی مثل استخوان ها، دیسک ها( غضروف هایی که بین مهره های کمر می باشد عامل اصلی در انعطاف پذیری کمر ما می باشد یعنی حرکت هایی که به سمت جلو و عقب و چپ و راست در ناحیه ی کمر انجام می‌دهیم دقیقا مربوط به همین قسمت می باشد ) ماهیچه ها و تاندون ها تشکیل شده است و  قسمت عصبی که از نخاع خارج می‌شود و به قسمت پایین کمر می رسد.

عوامل موثر در کمر درد:

در بعضی از افراد عوامل طبیعی ممکن است منجر به دردهایی در ناحیه کمر شود مثل چاقی ، ورم مفصل ، افزایش سن ، انجام فعالیت های نادرست روزانه و حتی انجام حرکت های اشتباه ورزشی، دیسک کمر، فشار بر روی ماهیچه ها یا ربات ها و آرتروز.  البته بعضی از حرکات ساده هم ممکن است شما را دچار کمردرد از نوع مزمن کند.

 مثل نشستن طولانی مدت یا حتی سرپا بودن به مدت زیاد، به همین علت است که کارشناسان مربوطه پیشنهاد می‌کنند تقریبا هر یک ساعت وضعیت خود را برای چند دقیقه تغییر دهید.

 گاهی اوقات ممکن است کمردرد در اثر حادثه رخ دهد، مانند تصادف یا افتادن از ارتفاع زیاد، رختخواب نامناسب ، اختلال در خواب و حتی بلند کردن اجسام سنگین به صورت نادرست ، به هر حال کمر درد هایی که از یک دوره زمانی فراتر می‌روند بهتر است جدی گرفته شوند.

 به خصوص اگر در سن های جوانی هستید و حس می کنید این کمر درد ها مهم نیستند، اما همین کمردرد در زمان پیری به علت این که در زمان جوانی نادیده گرفته شده اند به کمردردهای مزمن و خطرناک تبدیل شده اند.

دسته بندی کمردردها:

کمر درد ممکن است با توجه به مدت زمانی که طول می کشد دسته بندی شود. اگر کمتر از شش هفته باشد جزو دسته بندی حاد محسوب می شود اما اگر کمتر از سه ماه طول بکشد تحت حاد محسوب می شود و اگر بیش از ۳ ماه طول بکشد و باز هم همچنان بیمار بهبودی خود را مثل روز اول به دست نیاورده باشد جزو کمردردهای مزمن محسوب می‌شود.

 در کل هر چه کمر درد بیمار بیشتر زمان ببرد تا بهبود یابد نشانه خوبی نیست و باید دقیق تر بررسی گردد.

کمر درد ها از لحاظ شدت درد و وخامت بیماری:

۱_ کمر درد هایی که با استراحت درست و به اندازه بهبود می یابند یا حتی با انجام نرمش ها و تمرینات ورزشی بهبود می یابند.

ممکن است کمر درد شما طوری باشد که با نشستن زیاد یا راه رفتن زیاد بیشتر و بدتر شود و شما درد زیادی را احساس کنید. معمولاً این نوع کمردرد ها ممکن است از دیسک کمر یا مربوط به نخاع و یا فشار روی مهره ها به وجود آمده باشند.

۲_ کمر درد هایی که التهابی است. ممکن است بیمار هنگام بیدار شدن از خواب ، احساس کمر درد کند. معمولاً این درد جدی جدی گرفته نمی شود چون شخص فکر می کند که اول صبح است و هنوز بدن به طور کامل گرم نشده و درد کمر او به خاطر همین می باشد. در این نوع کمردردها بعد از مقداری حرکت، درد بیمار کمتر می شود.

البته بعضی از این دردها در هنگام صبح طبیعی است. اگر این دردها نیم ساعت بیشتر ادامه دار باشد ممکن است نشانه روماتیسم (ستون فقرات) باشد.

۳_ کمر درد هایی که از هر دو مورد بالا می باشد.

۴_ کمر درد می تواند همراه با یک اختلال دیگر در بدن باشد. مثلا اگر فردی کمردرد داشته باشد و نتواند ادرار یا مدفوع خود را کنترل کند احتمالا دچار بیماری سندروم دم اسبی شده است.

 البته این بیماری به صورت کاملاً نادر اتفاق می افتد و به فشاری که روی عصب مهره های کمر وارد می شود مربوط است.

آیا کمر درد فقط می تواند مربوط به ستون فقرات فرد باشد؟

کمر درد می تواند در سمت راست کمر یا در سمت چپ کمر اتفاق بیفتد. بستگی دارد که به کدام مهره فشار آمده و علائم بعد از کمردرد چه چیزی  است. ممکن است منجر به سیاتیک یا دیسک کمر شده باشید. کمر درد ممکن است از فشار زیاد بر روی عضله ها باشد.

 گاهی ممکن است یک نوع بیماری عروقی داشته باشید که علائم آن شبیه کمردرد است.  در ابتدا این بیماری زیاد خود را نشان نمی دهد و به مرور زمان در قسمت های سینه و کمر خود را نشان می دهد. از آنجایی که علائم این بیماری عروقی (آنوریسم آئورت) کاملا شبیه کمر درد است بیمار، آن را با کمردرد اشتباه می گیرد.

اما چه کمر درد هایی را باید جدی گرفت؟

در حقیقت کمردردهایی که جزو کمردردهای مزمن می باشند باید جدی گرفته شوند. اگر درد بیش از سه ماه طول بکشد یا درد ناشی از این کمر درد زیاد باشد کمرد درد مزمن است.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>