مقدمه

طب سنتی امروزه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های دنیای پزشکی محسوب می‌شود چرا که درمان در آن با تاریخ، فرهنگ و بسیاری از مسائل جذاب دیگرگره خورده است. پزشکان زیادی در سراسر جهان تخصص خود را در این حوزه می‌گذرانند تا از سنت دیرینه کشور خود و مواد موجود در محیط طبیعی آن برای درمان استفاده کنند. این نوع طب انواع مختلفی دارد و در کشورهای زیادی مثل هند، چین، ایران و کشورهای آفریقایی ریشه دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این روش درمان اگرچه برای تمام بیماری‌ها قابل اجرا نیست ولی برای برخی از بیماری‌ها بسیار مفیدتر و کم‌هزینه‌تر از درمان با داروهای صنعتی است. با ما همراه باشید تا نگاهی به این نوع طب و تاثیر گیاهان دارویی در طب سنتی بیاندازیم.گیاهان دارویی در طب سنتی – نگاهی به مهم‌ترین گیاهان درمانی

طب سنتی

طب سنتی به مجموعه روش‌های درمانی گفته می‌شود که در آن درمان بدون نیاز به تجهیزات پزشکی و داروهای صنعتی انجام می‌شود و بیمار توسط روش‌های سنتی راجی میان فرهنگ‌های مختلف و با مواد غذایی و گیاهان دارویی درمان می‌شود. طب سنتی با پیشرفت علم پزشکی، وارد چرخه درمان بیماران شده است و تعداد بسیار زیادی از بیماران روزانه از این نوع طب استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع طب، کم‌هزینه بودن، سرعت در درمان، کاهش میزان درد در بیمار و در دسترس بودن داروها است. یکی از مهم‌ترین موادی که در طب سنتی به عنوان دارو از آن استفاده می‌شود، گیاهان دارویی است. تاثیر گیاهان دارویی در طب چنان زیاد است که بخش اعظم داروهای این نوع طب را شامل می‌شود.

گیاهان دارویی در طب سنتی

در ایران گیاهان زیادی یافت می‌شود که پزشکان از آن‌ها در درمان طب سنتی استفاده می‌کنند. در زیر نگاهی به خواص این گیاهان دارویی در طب سنتی می‌اندازیم.

بابونه

یکی از مهم‌ترین گیاهانی که در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گل بابونه است. در آثار پزشکان سنتی در ایران از خواص بسیار زیاد این گیاه نام برده شده و امروزه از آن برای تهیه دارو استفاده می‌شود. این گیاه تقریبا در همه جای کره زمین به راحتی یافت می‌شود. از مهم‌ترین خواص این گیاه، تاثیر آن بر آرامش اعصاب است. پزشکان معمولا بابونه خرد شده در تهیه داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند چرا که مصرف آن باعث ایجاد حس شادابی در بیماران می‌شود. این گیاه را به صورت دمنوش نیز می‌توانید مصرف کنید.

رازیانه

یکی از گیاهان دارویی که نقش پررنگی در پزشکی ایرانی دارد، رازیانه است. رازیانه حاوی آنتی اکسیدان، ویتامین B و C است. رازیانه در سلامت قسمت‌های مهم بدن تاثیر دارد ولی مهم‌ترین تاثیر آن برای بانوان باردار است چرا که ویتامین B مورد نیاز بدن آن‌ها را تامین می‌کند.

نعناع

این گیاه نه تنها در ایران بلکه در طب سنتی کشورهایی مثل چین نیز نقش بسزایی ایفا می‌کند. این گیاه سبزرنگ در داروهای زیادی استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید از تاثیر این نوع از گیاهان دارویی در طب سنتی باخبر شوید باید گفت که نعناع مهم‌ترین گیاه مصرفی در ساخت داروهای مربوط به مشکلات معده است. قدرت اعجاب انگیر این دارو در تسهیل فرآیند هضم غذا و دفع مواد مضر، این گیاه را بین پزشکان طب سنتی بسیار محبوب کرده است. از این گیاه در ساخت داروهایی درمان کننده مشکلات تنفسی نیز گهگاه استفاده می‌شود.

پونه

پونه نیز یکی از گیاهان دارویی محبوب در این نوع طب محسوب می‌شود که حتی در کشورهای اروپایی و آمریکا نیز در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد موجود در پونه، باعث تصفیه خون می‌شوند. به همین خاطر از این گیاه در ساخت داروهایی که مربوط به بیماری‌های خون است استفاده می‌شود. تاثیر این گیاه بر تصفیه خون باعث می‌شود که این گیاه در بیماری‌هایی مفصلی و رماتیسم نیز نقشی حیاتی بازی کند و پزشکان زیادی علاقمند به مصرف آن در ساخت داروهای طب سنتی باشند. یکی دیگر از مصارف این گیاه، درمان تب است.

جینسینگ

 جینسینگ اگرچه جزو گیاهانی نیست که در ایران به وفور یافت شود اما تهیه آن چندان سخت نیست. خاستگاه این گیاه کشور چین است ولی پزشکان زیادی در ایران از آن در مصرف بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند. استفاده اصلی جینسینگ، درمان سردمزاجی جنسی و تنظیم دوره قاعدگی بانوان است. این گیاه هم برای بانوان هم برای آقایان در بیماری‌های جنسی تجویز می‌شود و علاوه بر این، برای تنظیم چربی پوست نیز از شکل‌های مختلف ریشه گوشتی این گیاه استفاده می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به برخی از مهم‌ترین گیاهان دارویی در طب سنتی انداختیم. تاثیر بسیار زیاد این گیاهان در فرآیند درمان به این معنا نیست که می‌توانید آن‌ها را خودسرانه مصرف کنید چرا که فرآیند درمان، فرآیندی پیچیده است و در اکثر مواقع پزشک این مواد را با ترکیبات دیگری همراه می‌کند تا دارویی گیاهی بسازد. مصرف خودسرانه و شدید برخی از آن‌ها ممکن است سلامت شما را تهدید کند. اگر می‌خواهید فرآیند درمان با طب سنتی را آغاز کنید، حتما به پزشکی متخصص در زمینه طب سنتی مراجعه کنید و از  قدرت اعجاب انگیز این گیاهان بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *